| mihaela8005 a întrebat:

Are ceva daca nu mi-a venit ciclul pana la 12 ani? va rog ajutati-ma...eu am si par pubian, par la subrat si nu stiu de ce nu mi-a venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexutzaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna..nup nu are nimicstraight facepentru ca nu este o varsta ftt mare...pana la 16 ani ai timp stai linistita...de ex eu am 15 ani si dabia acum mi-a vnt asa ca stai lin si eu am fost la fel de dezvoltata ca tn..depinde de organismul fiecaruia>big grin

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima menstruatie poate veni pana la 16 ani, fara probleme. In mod normal, fetele au prima menstruatie, in medie, pe la 13-14 ani, asa ca nu ai nici un motiv sa te ingrijorezi, mai ai foarte mult timp.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Menstra vine între 12 și 14 ani. Nu ai de ce să te panichezi. Încă mai bucură-te că nu ai această grijă.
Pa, pa.

| bulin a răspuns (pentru Legiuitoarea):

De fapt este intre 9 si 16 aniwinking

| Legiuitoarea a răspuns (pentru bulin):

Bună.
Faci o afirmație nefondată, ai grijă. Sunt fost cadru medical și nu cred că știi mai multe decât mine!
Pa, pa.

| bulin a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Serios? Eu student la medicina anul 5 cum facem?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru bulin):

Bună.
Ai lasă-mă? Chiar crezi că mă dai pe spate?
Fiziologic este între 12 și 14 ani, ce vine înainte și după nu mai este ceva normal. Motivul?
Chimicalele care sunt în alimente, hormonii de creștere care se adminsitrează animalelor care ulterior sunt sacrificate și vândute populație pentru consum, etc. toate acestea nu numai că aduc mult mai devreme dezvoltarea fiziologică a unei fetițe/băiețel, dar cancerul care apare din ce în ce mai des în rândul tinerilor și fiind extrem de agresiv?
Am lucrat pe ginecologie, urgențe pediatrie, etc.
Cum facem să-mi spui care este specialitatea ta?
Pa, pa.

| bulin a răspuns:

Nu exista o varsta anume la care trebuie sa apara prima menstruatie. Nu conteaza parul corporal nu este un motiv de ingrijorare. Difera de la organism la organism, pana la 16 ani ai timp.

| Ana94 a răspuns:

Nu are nimic, nu te îngrijora. Dacă ai 12 ani ar cam trebui să-ţi vină. Eu aş fi vrut să-mi vină după 12 ani... straight face