| Anonimus21332 a întrebat:

Am 13 ani şi. 4 luni. şi mă masturbez de 2 ori pe saptamana, depinde, cand simt nevoia, doar ca ma excit in maxim 2 minute si ejaculez, cum rezolv?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Cei care-ti zic sa renunti la masturbare sunt obsedati mistico-religiosi, detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este o activitate normala si utila avand in vedere ca reduce stresul hormonal.Conform ultimelor cercetari medicale are un rol benefic organismului.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai gandi la masturbare si ai sa vezi ca nu te vei excita si nici nu vei ejacule asa de repede cum spui tu.

| SkyPilot a răspuns:

Ca sa renunti la masturbare: elimini pornografia, te tii ocupat, nu te mai gandesti la sex, faci ceva sport.
Ca sa nu mai termini rapid: reduci presiunea cu care strangi si ritmul, te gandesti la ceva banal. Chestia asta e un bun exercitiu si pentru cand vei face lucrul real si vrei sa termini in acelasi timp cu partenera.

| Goete a răspuns:

13 ani si 4 luni si te masturbezi de 2 ori pe saptamana? - ar trebui sa o faci cel putin de 2 ori pe zi... si asa sa inveti sa te autocontrolezi ai sa nu te termini atat de repede. Imcearca sa mai schimbi ritmul sau gandurile in timo ce o faciwinking Bafta

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Stai linistit, esti prea sensibil cu timpul iti vei putea controla ejacularea. acum scopul masturbarii e sa ejaculezi. e bine ca atunci cand faci sex sa nu ai problema asta, dar asta o vei vedea la momentul ala... du-te la scoala, mananca, fa miscare, nu-ti mai bate capul cu din astea de acum, bucura-te de tinerete si important nu devenii un ***