| kingofmetin1 a întrebat:

Am 14 ani si ma masturbez de la 13 ani. As vrea sa stiu si eu de cate ori este bine sa te masturbezi pe saptamana!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ori de câte ori simți nevoia. Bine, asta nu înseamnă că dacă simți asta cam de zece ori zilnic ar fi și în regulă.
Dar cum corpul știe să te avertizeze când „e prea mult" - e puțin probabil să depășești limita.
Oricum, pentru satisfacție maximă, trebuie să te străduiești să o faci cât mai rar.

| kingofmetin1 explică (pentru mihai69):

Ma masturbez o data pe zi!

| mihai69 a răspuns (pentru kingofmetin1):

Nu e prea relevant - depinde enorm de fiecare în parte, apoi la un anume tip, depinde și de alți factori - oboseală, stres, chef...
Poate fi și de două ori pe zi, sau de două ori pe lună - nu e nimic stabilit pe ceva tabele. happy
Fă-ți de cap, dar cu măsură! (cum ziceam - corpul îți va spune singur „mai dă-mi o pauză... nu mai am resurse..." dacă o depășești).

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici un studiu referitor la masturbarea masculina, sunt doar pareri si opinii pro si contra. Daca este facut doar atunci cand stresul hormonal nu mai poate fi tinut in frau este chiar benefic organismului deoarece intervine relaxarea.Totusi te sfatuiesc sa o faci cat mai rar posibil deoarece practicand-o frecvent vei deveni dependent.

| doctorandus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Minti de-ngheata apele ca nu s-ar fi facut niciun studiu. Vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

Avand in vedere ca te masturbezi de la 13 ani si acum ai doar 14 ani cred ca ar fi cazul sa te lasi de sportul asta, ca sa nu ai urmari si sa te caiesti ca te-ai masturbat asa devreme.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Iar ai fumat covoare?

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu exista un program pentru asa ceva, practic faci cand ai tu chef, cand gormonii danseaza in tine si nu mai poti.

| anomis11 a răspuns:

De 3 ori pe zi!

| Eulescu_Ion_1994 a răspuns:

Nu stiu ma... bine ar fi sa nu te masturbezi niciodata ca nu e sanatos sa te masturbezi ca faci dracu cancer de penis, mai bine incearca sa te aptii.

| doctorandus a răspuns (pentru Eulescu_Ion_1994):

Cancer de la masturbare? Lasa-ma sa ghicesc, tu esti de la Cascadorii rasului.