| uNNiq a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa cuceresc o fata de varsta mea, acum sa va povestesc totul: In prima zi de liceu cand am intrat in clasa si am vazut-o pentru prima data am ramas cu privirea blocata in ochii ei de inger si ea se uita la mine, dar faza e ca nu eu am inceput sa ma uit la ea, am inceput amandoi in acelasi timp sa ne uitam unul la altul.Atunci am simtit pentru prima data in viata acel sentiment special. Din septembrie tot asa se intampla mereu avem contact vizual, ori se uita ea la mine ori ma uit eu la ea. De curand am aflat ca are un prieten, prietenul ei are 17 ani si e un smecheras. Faza e ca mereu se uita la mine si zambeste si nu in sensul ala batjocoriitor adica ma face sa cred ca in adancul inimi ei simte ceva pentru mine. Deja nu stiu ce sa mai fac ma roade pe suflet ma culc cu ea in gand ma trezesc cu ea in gand nu stiu ce sa fac. Problema este ca eu sunt putin mai gras(am niste probleme de sanatate) si nu am mai avut pana acum o prietena. Cum sa procedez, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| AnonimLove14 a răspuns:

Hey,spre deosebire de ceilalti eu nu iti spun ca trebuie sa slabesti ca sa o cuceresti, fiindca ce rost are? Adica tu iti doresti ca ea sa te placa pentru cine esti nu pentru cum arati.Eu sincer cred ca oamenii ar trebui sa se indragosteasca cu ochii inchisi. Asa ar fi cel mai bine.Pe de alta parte in felul acesta iti dai seama daca merita. Daca e genul acela de persoana care se opreste in fata barierelor impuse de prejudecati atunci mai bine iti vezi de drum. Eu sunt fata, mie chiar mi-a placut de un baiat gras.Ma durea undeva de ale lui cateva kilograme in plus. Dupa parerea mea sunt doar niste inconveniente irelevante,cateva kilograme in plus,cosuri,nas mare,prea slab/slaba, prea inalt/inalta, prea scund/scunda. Daca stam sa ne gandim in profunzime realizam ca sunt doar niste diferente la nivel fizic care au rolul de a ne deosebi, a ne face unici in felul nostru. Sa luam spre exemplu baiatul de care ti-am povestit. Mi-ar placea de un milion de ori mai mult sa il tin pe el in brate decat un pachet de muschi sau o paluga slabanoaga.Ei bine, acum situatiile de genul acesta sunt influentate de preferintele fiecaruia.Stiu ca sunta chiar foarte cliseic, si ca mai mult ca sigur ti s-a mai spus acest lucru pana acum dar ceea ce conteaza cu adevarat este in sufletul omului, in caracterul lui si in personalitatea lui.In ceea ce priveste aspectul fizic societatea in care traim ne impune anumite masuratori, sabloane, in fine, cum vrei sa le numesti. Mie sincer mi se par superficiale si rautacioase raspunsurile de genul:"slabeste" sau "du-te la sala" sau"devin-o mai smecheras" pentru ca ceea ce conteaza cu adevarat este interiorul, nu invelisul.Traieste cu ideea ca orice persoana cu care merita sa iti petreci timpul, isi face timp sa te cunoasca cu adevarat.Nu incerca sa te schimbi pentru altii, mai ales pentru persoanele care nu merita fiindca esti unic in lume si undeva exista o persoana care te cauta pe tine si numai pe tine dar daca tu te schimbi, cum va mai putea oare sa te gaseasca? Daca te modelezi pe tine ca persoana in functie de oamenii din jurul tau vei uita cine esti cu adevarat iar aici nu ma refer numai la aspectul fizic ci si la tine ca persoana.De cate ori nu ti-ai spus:"Daca spun asta/fac asta o sa rada de mine fiindca sunt gras."? Si in felul acesta,spunand numai ceea ce crezi ca e bine ca sa nu rada de tine,ii minti pe ei dar cel mai rau,te minti pe tine. Eu cred ca in situatia ta,nu trebuie sa schimbi nimic la tine pentru ca exact asa cum esti,reprezinti jumatatea perfecta a cuiva. Poate a acestei fete,poate a alteia dar cel mai important, ramai cine esti tu cu adevarat.
Daca ea are un prieten nu cred ca ar trebui sa te bagi, fiindac el fiind asa de "smecheras" daca afla o sa se ia de tine. Mai bine las-o moale, vezi ce se intampla, observa cum se comporta ea si scrie-mi dupa aceea.Nu uita, daca cu ea nu merge nu trebuie sa te superi, ai toata viata inainte.
Cu drag,
Un prieten la nevoie.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la ea si ii spui ce ne ai spus si noua aici.

| anonimg a răspuns:

Sfatuiesc pe oricine ca sa nu desparta prietenii intre ei. Mai tarziu se vor obisnui sa desparta si casatorii.
Ce este mai usor de spus: "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" sau "cum ai facut asa ti se va face"?

| MskDesign a răspuns:

Pai faptul ca are prieten iti spune ca trebuiesa astepti.Ar trebui ca ea sa faca primul pas in acest caz.

| ღஜღpikapikaღஜღ a răspuns:

Du-te la sala.

| Andrei1811 a răspuns:

Omule, chiar ma bucur ca am gasit intrebarea asta, eu am 17 ani si sunt tot asa putin grasut, da incearca sa o iei ca pe o calitate nu ca pe un defect, folosesti simntu umorului, e mai important ca aspectu fizic, ai burta? Daca da nu-i nimic baga dinalea: "Castravetele la umbra creste";"Sarpele mare sub bolovani sta" Daca glumesti despre tine sau despre grasi, fata o sa creada ca pe tine nu te deranjeaza faptul asta si asa nici pe ea nu o sa o deranjeze, daca te refuza, fii sigur ca nu e din cauza aspectului fizic, in cel mai rau caz intreab-o de ce te-a refuzat, daca zice ca din vina aspectului fizic, sa nu incerci sa te schimbi pentru ea, mie multe fete mi-au zis ca le place sa stea cu capu pe burta mea laughing Fiecare are un rost in viata, ca tu esti mai dolofan, poate asa trebuie sa fii, asa o sa ai succes! Sper ca te-am ajutat! Nu vreau funda(Nu am nevoie eu de asa ceva, mie imi place sa imi ajut semeni)

| baiatulbaiatbaietel a răspuns:

Uite! Eu sunt ceva mai mic ca tine!
Am 13 ani
Si eu m-am indragostit de o fata!
La inceputul indragostelei eram si eu putin grasut!
Dar cand am realizat ca fata respectiva ma cam respingea am inteles ca fetelor nu le prea cam plac grasii!
Apoi m-am apucat de un sport!
Dupa cam 4 luni slabisem extrem de tare, dar nu prea aveam muschi pe mine!
M-am apucat si de ridicat gantere de cate 4 kg!
Dupa o luna eram baiatul aproape perfect!
Cand veneam la ora de sport si ma dezbracam toate fetele pandeau la usa!
Si a inceput relatia cu fata cea iubita!
Tu ai zis ca ai probleme de sanatate, dar nu prea cred ca te impiedica sa slabesti putin!
Incearca sa slabesti cat de putin poti si devin-o mai smecheras!
Fetelir le plac baietii mai rebeli!
Succes!

| AlexDFY a răspuns (pentru baiatulbaiatbaietel):

Bun sfat, si ai respectul meu daca e adevarat ce ai spus

| uNNiq explică (pentru baiatulbaiatbaietel):

Multumesc frumos pentru raspuns, din cauza problemelor de sanatate sunt mai gras (nu sunt foarte gras)