| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si ma masturbez de circa 3 ori pe saptamana. O masturbare dureaza cam 25-30 de minute, iar a doua zi dimineata ma simt cam slabit, dar dupa imi revin. Este vreun efect negativ?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Frecventa masturbarii nu e o problema decat atunci cand repetarea ei e dictata de o tulburare obsesiv-compulsiva in care o aceeasi activitate (spalatul pe maini, numaratul treptelor, orice altceva) este repetata mereu, sau daca se produc leziuni ale pielii care se pot infecta mai usor din alte cauze; de asemenea, daca se observa dezvoltarea functiei hipersexuale si aceasta produce disconfort, este necesara discutia cu un specialist.

Convingerile conform carora masturbarea poate provoca orbire, probleme de sanatate mintala, de memorie si concentrare sau reducerea performantei sexuale sunt gresite si fac parte dintre metodele de inducere a vinovatiei sau rusinii in legatura cu orice activitate sexuala. Nu masturbarea in sine are consecinte negative asupra psihicului, ci vinovatia sau rusinea pe care unii i-o asociaza, tot asa cum consecintele daunatoare ale masturbarii copilului asupra vietii sale psihice sunt date doar de reactia negativa a parintilor fata de nuditate, de explorarea corpului, de comportamentele de autolinistire ale copilului. Studiile arata ca reactia negativa a parintilor poate impacta atitudinile si comportamentele sexuale de la varsta adulta.

Putem insa enumera efectele pozitive asupra starii generale de sanatate (relaxarea muschilor, instalarea mai rapida a somnului, reducerea stresului, cresterea stimei de sine, eliberarea in creier a neurotransmitatorilor numiti endorfine care dau senzatia de bunastare fizica si psihica) si asupra vietii sexuale: este o forma de sex ce comporta mult mai putine riscuri de contractare a bolilor cu transmitere sexuala sau zero riscuri de aparitie a unei sarcini; cunoscand raspunsurile sexuale ale corpului nostru putem comunica mai repede partenerului nevoile noastre; masturbarea trateaza frecvent disfunctii sexuale precum lipsa orgasmului la femei sau ejacularea precoce la barbati.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi ce efect negativ să fie? oricum, slăbiciunea de dimineață nu are legătură cu masturbarea.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Dimineata multi dintre noi ne simtim slabiti fara sa ne masturbam, asta nu e un efect negativ al masturbari.

| teo530 a răspuns:

Nu cred.Si eu fac la fel și nu mă simt prea slăbit.

| Eduard196 a răspuns:

Daca te simti slabit... Ar trebui sa iti dea de gandit

| eliancodrut a răspuns:

Uite, iti scriu parerea unor specialisti.

Elevii, sfătuiţi să se masturbeze sau să facă sex de două ori pe săptămână
Potrivit The Telegraph, pliantele recomanda elevilor sa faca sex sau sa se masturbeze de doua ori pe saptamana si are tiparit sloganul: "Un orgasm pe zi tine doctorul departe".
Mai mult, copiii sunt indemnati sa consume zilnic fructe si legume, sa faca sport cel putin 30 de minute pe zi, de trei ori pe saptamana.
Autorii pliantului spun ca de prea mult timp expertii s-au concentrat asupra sexului protejat si a relatiilor, ignorand motivele principale pentru care majoritatea persoanelor fac sex.
Steve Slack, directorul centrului HIV si Sanatate Sexuala din cadrul NHS, unul dintre autorii pliantului spune ca initiativa lor ar putea incuraja multi tineri sa amane momentul in care isi pierd virginitatea, astfel incat atunci cand o vor face sa fie siguri ca experienta va fi una placuta.
Slack mai precizeaza ca, daca tinerii din ziua de azi sunt suficient informati despre sex si sunt capabili sa ia singuri decizii in cadrul relatiei cu persoana iubita, atunci au tot dreptul la o viata sexuala placuta intocmai unui adult.

| MistocarulSRL a răspuns:

Nu