| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si nu am avut pana acum contact sexual din cauza ca imi este rusine cu dimensiunea penisului meu, 12cm si cu aspectul fizic. Sunt un tip mai retras si mai introvertit. Ma masturbez de 3-4 ori pe saptamana de la varsta de 15 ani si cred ca lucrul asta imi dauneaza sau imi va dauna. Pur si simplu, am impresia ca nu voi face niciodata sex. Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

12cm este marimea medie. Nu e nimic anormal, iti poti face treaba foarte bine cu el. Daca ai vorbit cu un alt baiat despre dimensiunea lor, este o chestie de-a noastra sa adaugam 1-2-3 cm in plus ca sa ne laudam, realitatea e ca majoritatea au 12-14 cm.
Aspectul fizic se poate lucra.
Si eu sunt introvertit si mega timid, la prima intalnire nu pot lega 2 cuvinte, dar inainte de intalnire imi anunt partenera ca asa se va intampla si ca am nevoie de putin timp sa intru in elementul meu si sa fiu natural... dupa care le cuceresc mereu si ajung unde vreau (fie aventura de o noapte, fie relatie).
Masturbarea de 3-4 ori pe saptamana e ok, nu te afecteaza cu nimic. Ce te poate afecta e vizionarea filmelor porno deoarece acestea dau dependenta si iti schimba viziunea despre sex. Sexul din porno nu are legatura cu sexul din realitate.
Cand eram de varsta ta, eram tot timpul horny si aveam perioade in care timp de 2-3 saptamani ma masturbam zilnic, chiar de 2-3 ori pe zi si pentru asta nu mi-a cazut scula si nici nu am ramas impotent laughing normal era o mare prostie ce faceam, dar poti sta linistit ca de 3-4 ori pe saptamana e perfect normal, mai ales pana iti gasesti o partenera si faci sex.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cum deja ți s-a apus, 12 cm nu e ceva de care să te rușinezi. Bine, nici să te lauzi, dar asta nu înseamnă că nu poți face treabă bună cu el.
Cât despre labă, e ok s-o faci dacă nu exagerezi (iar de 3-4 ori / săptămână, e chiar puținwinking ).
Tu trebuie să lucrezi foarte mult pe psihic, pe stima și încrederea în tine însuți.
Baftă!

| doctorandus a răspuns:

Dupa ce inceteaza starea de urgenta mergi la psihiatru. Ideea ca masturbarea ti-ar dauna este din cauza problemelor mentale sau spalarii creierului.

| Donsavas a răspuns:

Da,asta crezi pana vei ajunge sa si faci. Masturbarea nu iti afectează dezvoltarea, poate doar stările psihice. Penisul tau este unul normal, exista dimensiuni si mai mici, mult mai mici, care sunt semn de boala iar posesorii nu sunt rusinati. Nu ai de ce sa te rusinezi daca ai o boala sau daca asta este normalitatea corpului tau.

| Iulian101820 a răspuns:

Salut! Mărimea penisului nu conteaza in mare parte (ca atunci cand faci *** nu sta iubita ruleta la penisul tau). Conteaza firea ta si cum gandesti. Dar, problema cu masturbatul atat de des este grava deoarece iti poate produce probleme psihice incearca sa te lasi de acest obicei sau sa il raresti pe cat posibil. Un alt motiv sa nu te masturbezi este ca corpul tau nu poate produce atat de mult testosteron incat sa ti se dezvolte penisul si de la acest obicei poti ramane si ipotent. Eu eram la fel ca tine timid dar acum de cand stau la internat (suntbin clasa a 9a) am inceput foarte mult sa socializez cu fetele si nu exagerez ca am 3 iubite. Merg cu ele la masa 7fete +1 baiat. Ne ajutam la teme. Ma ajuta la proiecte si eu le ajut.
Tot in ce consta relatia de prietenie cu o fata sau relatie este in modul vum o abordezi si tonalitatea ta. Eu sunt al 2 lea de la mine din clasa cu 9.94 si ma pot imparti si la carte si la fete. Dar trebuie sa gandesti cand vorbesti cu o fata si sa nu ii ranesti sentimentele, adica trebuie sa iti alegi o fata odata si bine. Tot ce te sfatuiesc este sa ai curaj. Sau daca cineva inceafca sa te desconsidere in fata prietenei tale controleaza-ti nervii si nu sarii cu pumnul. Sper ca te-am ajutat!

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Iulian101820):

Iulica, 3 iubite rolling on the floor bravo tie, dar alea se numesc amice nu iubite, lasa ca ajungi tu baiat mare si intelegi. In afara de asta, masturbarea nu reduce testosteronul pentru ca 3-4 ori pe saptamana nu e mult... si nici nu duce la impotenta, orbire, par in palma, surzire sau alte prostii spuse de batrani.

| eusuntcipi a răspuns (pentru Iulian101820):

A specificat 3-4 ori pe saptamana, iar mie nu mi se pare asta exagerat, este perfect normal. Da, nu in exces, dar 3-4 pe saptamana e destul de ok