| Anca a întrebat:

Am 22 de ani, dar ma comport ca o copila de 2 saptamani incoace. Imi place un tip, colegi de facultate, el mai mare cu 1 an ca si an de studiu, dar mai mic cu 2 ca si varsta.
Problema e, ca e fiul decanului. De ce e asta o problema?! Din multe motive.
Sincer...nu stiu ce vreau de la el .sau poate stiu, dar refuz sa inteleg. Pur si simplu il plac. Nu am probleme in aºl aborda. Vorbim in pauze, ne mai intalnim si in drum spre casa, glumim f mult, par sa-i plac. dar nu stiu in ce sens. Imi pare un pic neexperimentat .eu am mai avut ceva relatii de lunga durata si serioase. E primul baiat de varsta asta pe care il plac. In general imi plac cei mai mari cu cativa ani si pur si simplu nu stiu cum sa procedez avand in vedere ca are doar 20 de ani.
Nu prea cred sa vrea ceva serios. poate de astea ma tin departe .sau poate pentru ca-i fiul decanului.
Tupeu am. dar nu vreau sa-i zic in fata : " stii imi placi" .cu toate ca, banuiesc ca iºau zis deja cativa din colegii lui carora leºam zis ca-l plac.
Oare la 20 de ani ai lui sa vrea o relatie? Oare nuºi prea complicat ca-i fiul decanului? Oare nu ma amagesc si el de fapt e un copil? Baieti de 20 de ANI .astept pareri de la voi in special happy

19 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, dragostea e tot ce conteaza, nu conteaza nici varsta, nici ca e fiul decanului, tot ce conteaza este ca daca tu il placi, nu te mai stresa, si lasa totul sa decurga normal, sa vina de la sine...bafta.

| Anca explică:

Vlad91, problema ca e fiul decanului sta in faptul ca, unii ar crede ca ai putea fii favorizat si poate nici tasu nu il lasa sa se incurce cu studentele lui. Mai ales ca taicasºo e decanu MEU! Ar fi un fel de barfe in jur in caz ca... Am tupeu sa-l abordez. Noi vorbim acum. dar nu la nivel de...¨ Imi placi mai mult¨.

A fost o faza tare. Eu nu stiam initial ca-i fiul decanului si l-am intrebat daca vine la bal. A zis ca ar trebui sa-l invite cineva din anul 1 ca se face doar pentru anul 1 si 5. I-am zis ca il invit eu si a zis ca vine. Deci .cum sa duc discutia inspre altceva sa aflu daca ma place mai mult sau doar colegial. Nu stiu ce m-a apucat cu el ca pe cuv ca nu mi s-a mai intamplat din clasa a 9ºa din liceu.

| Anca explică:

CevaNormal, te inseli f mult. Nu ma intereseaza pe mine ca-i fiul decanului. Tocmai ca nu vreau valva si povesti, as evita personajul.
Dar pur si simplu il plac .habar nu am de ce, dar in mom sigur NU pentru ca-i fiul decanului. Cum am mai spus : Initial, nici nu am stiut amanuntul asta.

| Anca explică:

Si cum sa-l abordez ca sa inteleaga ca-l plac, dar sa nu pic de fraiera? La cafea nu l-as invita, ca mi-e groaza ca zice ca nu poate. Trebuie sa caut un alt motiv, unde sa nu poata raspunde cu da sau nu. Undeva unde sa fie un teren neutru si sa nu fim chiar noi 2 ca 2 porumbei ca-i prea mult pentru inceput. Nu vreau sa stau fata in fata cu el si sa-i fac relatari. Vreau doar sa-l cunosc mai bine.
Ce greu e cu baietii. Cu barbatii mi se pare mai usor. Cu barbatii nu mi. e frica ca o sa creada x si y lucru, pentru ca ma bazez pe maturitatea lor.
Dar asa, cu EL ...si cu lipsa de experienta pe care cred eu ca o are dupa cate l-am studiat. mi-e frica sa nu se umfle in pene de orgoliu si sa zica colegilor : " vai ce gigolo is ". Ma intelegeti? rolling on the floor

Daca l-as cunoaste mai bine, as stii cum sa-l iau .asa...

| Anca explică:

Dyanady, e primul baiat de varsta lui care ma atrage! Toata viata am fost atrasa de barbati cu ani buni mai mari .de la 7 ani pana la 13 ani mai mare chiar.

Nu stiu de ce ma atrage el acum in mod deosebit.

| Anca explică:

Aveti dreptate. O sa ma risc ce naiba. Subtil o sa incerc sa-l aduc in "terenul meu ". Daca zice nu, nu pot etc, inseamna ca nuºi interesat si doar mi sºa parut, sau e pur amical.
Daca accepta, inseamna ca de abia astepta si poate nuºi genul sa faca primul pas. Oricum mie una imi pare mai interesat de faculta decat de fete, dar o sa incerc sa vad ce iese. Mai nasol e ca nu am nr lui de tel. Ne intalnim doar intamplator prin faculta.
Ps : Unei colege, de fapt si prietena cu mine, ii place de el. Ea are doar 19 ani. E si mai nasol rolling on the floor

| Anca explică:

Linda, eu sunt la a doua faculate. Aici sunt in primul an. Si ma asteapta 6...
El e in anul 2. Ii mai raman 5.
Tocmai ca la 22 de ani nu vreau relatii pasagere, el la 20 baiat fiind sigur nu cauta sa se insoare.

Nici eu acum, dar in urmatorii 2-3 ani, da.

| Anca explică:

Am facut rost de nr lui de la o colega care il place, prietena de-a mea laughing) Doh.

Acum. ce fac? Ii scriu vreun mesaj, il sun? Si ce ii zic : stii, eu is x din anul x. Stie oricum cine. dar n-am motiv sa-l sun si ca sa-l sun asa nu fac decat sa-l flatez si sa se creada important si nu asta urmaresc. big grin

| CevaNormal a răspuns:

Cu parere de bine sau de rau, nici nu stiu, nu am 20 de ani happy, dar in schimb iti pot da un sfta si niste indicatii referitor la cea ai relatat: Se pare ca esti o fire de fata cu putine fite happy, dar e ok, fiecare cu treaba lui, si ai avut relatii spontane, lipsite de sentimentul iubirii, la fel ca o adolescenta, si acum ai dat peste un,, candidat'' asa mai profitabil happy, daca-l placi intra-devar nu pentru ca e fiul decanului ci pentru felul lui atunci e foarte bine, incepi sa simti si tu ceva cu inima. Daca baiatul e fraier sa fii atenta sa nu te joci tare cu el ca poate sa influenteze negativ asupra invataturii tale, dar daca intra-adevar il placi si el raspunde pozitiv atunci merita sa incerci ceva, cine stie poate ai reusit sa-ti gasesti linistea sufleteasca intr-un mod oarecare. Ce tine de virsta lui nu cred ca ar trebui sa dai mare importanta, luand in consideratie ca e fiul decanului trebuie sa fie destept, si cultura e la nivel. Oricum intra in,, joc'' analizeaza dintr-o parte, si ai sa vezi raspunsurile o sa iasa singure la suprafata. Iti pot ura numai bafta si note cat mai mari fara ajutorul lui happy.

| liz23 a răspuns:

Scoate din ecuatie cine este tatal lui, nu despica firu cu atatea intrebari si profita de prietenia care deja exista intre voi... poti lua u initiativa intrebandu-l daca in nu stiu ce seara vrea sa mearga cu tine la o cafea...totusi nu mai e varsta prin care stai sa afle el ce simti prin intermediari.Decat sa stai sa asculti in gura altora daca a zis sau nu ceva despre tine poti face tu ceva.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca depinde si de cand ti-ai dori tu sa te casatoresti. Poate el se gandste pe la 28 de ani cel mai devreme si asta ar insemna pentru tine peste 8 ani. Nu stiu cati ani mai ai de facultate, dar parerea mea ca in ultimii doi ani ar fi bine sa te orientezi spre relatii care s-ar putea finaliza cu casatorie.

| Artemiss a răspuns:

Poate faptul ca e mai mic te atrage. Daca iti place de el de ce sa nu incerci...lasa faza cu "e fiul decanului" si nu te mai gandi la ce o sa zica lumea. Fa ce iti dicteaza inima! Nu te comporti ca o copila, din contra, ca un om matur...cauti ceva nou si el e o provocare pentru tine...Lasa timpul sa decida...lucrurile vin de la sine si tu deja ai facut primul pas.Mult succes.

| nitro99 a răspuns:

Incearca sa-l inviti tu cu o prietena pe el si sa vina cu inca un prieten la un film, o pizza. daca nu vrei sa fiti doar voi doi...cheama si pe altiihappy un lucru e sigur.ai o singura viata.traieste-ohappy

| vlad91 a răspuns:

Am 18 accepti parere? daca accepti atunci eu zic sa il abordezi... sincer eu nu dau 2 bani pe ce e tasu fetei de care imi place laughing putea sa fie si sefu lu sefu lu masa lu tasu chiar nu imi pasa poa sa ii fie si superior tatalui daca imi place de fiisa nu imi pasa laughing o abordez deci nu stiu dc sunt probleme? thinking ce daca e fiu decanului daca va intelegeti spor la treabawinking abordeaza-l iesiti impreuna ramaneti din "greseala" singurei... si impinge lucrurile la un alt nivel... bine trebuie sa ai in vedere 2 raspunsuri... da sau nu. trebuie sa fii pregatita pentru ambele happy daca esti pregatita pentru ambele sfatul meu e sa incerci spor la treabawinking mult succes

| stefytm a răspuns:

Pai din cate am citit pe aici ai zis ca nu ai nr lui...si atunci nu zi ca mai ai tupeu... fa asta cere-i nr de tel si ii spui ca vrei nr sa-l suni odata sa iesiti la un suc pe undeva iar restul vine de la sine...bafta si sa-mi spui ce iesebig grin

| g_7133 a răspuns:

Parerea mea este ca iti pui prea multe intrebari si te stresezi in loc sa lasi lucrurile sa decurga de la sine. Daca tie iti place de el ce mai conteaza varsta? Unii pot sa aiba 20 de ani dar sa gandeasca mult mai matur. Nu ai de unde sa stii ce se va intampla daca ati fi impreuna. Uneori cu aceste intrebari stricam din farmecul lucrurilor!

| g_7133 a răspuns:

Pai ai putea sa afli cand iese intr-un club ceva si iti faci si tu aparitia pe acolo din ˝ pura coincidenta˝ laughing sau eu stiu sa te ajute cu o asa zisa problema thinking Incearca sa afli mai multe despre el daca chiar iti place happy. Multa bafta!

| marioBARCELONA a răspuns:

Cred ca pentru inceput ar trebui sa-ti stabilesti ce vrei de la el, de la viata.Inteleg ca-ti plac baietii mai mari din mai multe motive. Unul dintre ele cred ca ar fi acela ca ei au initiativa.Acum este altceva si o abordare directa a unor subiecte cred ca ar fi mai indicat.Starea in care te afli posibil sa-ti dauneze fara sa stii.
Succes!
PS.Decanul cred ca ar fi mult mai trist sa afle ca baiatul lui este gay decat ca este cu o fata.Cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu mod de a-ţi răspunde este să-l inviţi frumos să petreceţi puţin timp împreună.
O seară prin parc ori poate la vreo ceainărie ori ceva liniştit, chiar să ai ocazia să vorbeşti cu el şi să-l vezi faţă către faţă. Să vezi cum e şi cum te simţi lângă el. Apoi pune-ţi probleme de fiul decanului ori nu, doar nu vezi fi studentă toată viaţa.