| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor persoanelor de pe TPU, stiu ca o sa sune ciudat ce vreau sa spun, doar ca de mult timp m-am gandit la asta si chiar as vrea un raspuns, uneori simt ca nu pot sa fiu ca alti oameni de varsta mea, eu am 15 ani si inca ma comport ca un copil pentru ca vreau sa imi recuperez anii mei de copilarie pe care nu am putut sa ii am deoarece am avut probleme in familie... Incerc sa ma bucur de aceste zile jucandu-ma cu jucarii sau jucandu-ma cu alti vecini de ai mei de 8-9 ani.

Stiu ca poate suna gresit, dar vreau sa stiu daca e normal ceea ce fac si cum considerati problema aceasta... Sincer nu vreau sa ma comport ca un adolescent, mi se par dezgustatori cei din zilele de astazi, toti se drogheaza, toti fura, toti incalca regulile si eu nu ma simt deloc bine facand asa ceva, pur si simplu nu vreau sa ma schimb... Va rog vreau sa imi spuneti daca vi se pare normal ceea ce fac si daca as putea sa schimb ceva sau nu.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt chiar și oameni mari care doresc să recupereze perioade mai vechi din viața lor, copilăria de exemplu. Dar cum ar trebui să faci asta. Să ai timpul și orarul împărțit între rolul de copil de 8, 9 ani și timpul de băiat la vârsta ta. Dacă mulți, nu toți cum zici tu, se droghează, etc, nu este nevoie să faci ca ei.

| Andreeush a răspuns:

Nu trebuie să te gândești la cei care au luat-o pe căi greșite, trebuie să te gândești la tine.
Ar trebui totuși să ai prieteni de vârsta ta, nu de 8-9 ani.

| Osneros a răspuns:

Esti superficial si ai prejudecati. Astea o sa te raneasca in timp.

Nu crezi ca e ceva in neregula daca TOTI adolescentii sunt dezgustatori, mai putin tu?

| Andra9pk a răspuns:

Hmm..toate se fac in pas cu varsta. Nu trebuie neaparat tu sa te droghezi sa furi si mai stiu eu ce. Inca exista tineri de varsta ta care ies intr-un parc, se duc la un fotbal de exp., se joaca pe pc/xbox..ies la un suc/o pizza.
Copilareste, nu zice nimeni sa nu. Dar sa nu uiti sa faci si lucruri adecvate varstei tale. asa mi se pare normal, nu? La 30 de ani cand majoritatea prietenilor tai vor avea deja o familie, tu te vei juca jocuri pe pc?(zic asa, de exp.) Adapteaza-te. Daca umbli cu cine trebuie, cu persoane pe aceeasi unda cu tine nu va fi nevoie sa te droghezi si sa faci prostii.