| Dinica_Flory_1976 a întrebat:

Am 42 de ani,nu fac sex protejata, nu mi-a venit menstruatia din luna octonbrie, de 3 saptamani simt ca imi misca ceva in burta,ca si cum ar misca un bebe, imi doresc sa fie bebe, am facut 3 teste de sarcina,unul mi-a iesit pozitiv,am fost la gineocolog,mi-a spus ca uterul este curat si ca am un ovar umflat,si ca este posibil o sarcina ascunsa,dar eu simt ca imi misa ceva in burta! ajutati-ma cu un sfat,sa fac o ecografie sau. Nu mai cred nimic din ce mi-a spus acea gineocoloaga,burta imi creste,am stari de greata uneori,mai ales dimineata, am pofte de muraturi si cam ce vad poftesc, credeti ca sunt insarcinata?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a elucida foarte precis care este starea ta reala, prima data trebuie efectuat un test de sarcina intron laborator de analize medicale, prin analiza de sange beta-hCG fiindca rezultatul va indica cu o acuratete de peste 98% daca exista sau nu hormon de sarcina in sange si in cazul in care exista sarcina in functie de valoarea obtinuta se determina cu precizie mare si varsta sarcinii. Sau te prezinti la un alt medic ginecolog si ii ceri sa iti efectueze o ecografiere foarteprecisa cu ajutorul sondei eco trasvaginale. Doar procedand in acest mod vei ajunge sa primesti un raspuns cert, sigur si corect. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Sarcină extrauterină NU poate fi - dacă era vorba despre așa ceva, ai fi fost probabil deja moartă din cauza complicațiilor hemoragice pe care le provoacă o astfel de problemă.
Se impune să mergi la un alt medic, să faci neapărat o ecografie, eventual și una transvaginală, că sigur ceva nu e în regulă dacă nu ai ciclu de cca 5 luni de zile. Iar pentru menopauză... e cam devreme. Oricum, orice ar fi, doar un medic poate să spună.

| Freya1 a răspuns:

Este putin probabil sa fie o sarcina ok si mai bine ai asculta de doctor ca poate este una extrauterina sau mai stiu eu ce.
Nu sta asa ca nu e bine poti sa patesti ceva nasol.Mergi la un alt medic si ia masuri.

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta, esti insarcinata. Consulta al medic ginecolog si solicita sa faci un ecograf sa te linistest daca esti sau nu gravida.

| Hammurabi a răspuns:

Nu sunt prea priceput dar pot să-ți dau un sfat. Nu te mai du de fiecare dată la același medic. Poate să fie un medic prost iar tu să nu fi informată corect.

| sofisis a răspuns:

surprise Adica e posibil sa ai 6 luni de sarcina si sa nu stii? Sau cum?