| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns intr-o situatie foarte delicata, nu stiu ce sa mai fac. Sunt indragostit de 3 ani de cea mai buna prietena a mea.
Suntem prieteni de 5 ani, si nu vreau sa risc cei 5 ani de prietenie spunandu-i tot ce simt, dar totusi imi este foarte greu zi de zi sa-i spun Buna! Cand de fapt as vrea sa-i spun Te iubesc! ...Cateodata as vrea sa-i spun dar apoi ma uit in ochii ei adanci...albastri, si ma pierd, cand zambeste simt fiori adanci in piept. Cand ii aud vocea imi vine sa izbunesc in plans si sa ii spun ca o iubesc. As da orice doar pentru o imbratisare. O iubesc dar, nu ii spun pentru ca oricat de mult as vrea sa o iau in brate si sa ii spun Te iubesc! as fi distrus sa stiu ca nu mai suntem nici prieteni. Ajutor! CE SA FAC?
PS: Sunt baiat. logic

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau mi-as lua inima in dinti si as ruga-o sa citeasca ceea ce ai scris acum tu. Mai frumoasa declaratie de dragoste nici ca mai exista. Cred ca ii vei oferi cel putin o clipa de fericire. Multa bafta si curaj!

| December a răspuns:

Bun. Pai daca sunteti prieteni foarte buni de 5 ani de zile asta e mare lucru si e un avantaj pentru amandoi. Poate ca si ea are sentimente pentru tine, dar la fel, nu are curajul sa-ti spuna in fata. E la fel de adevarat ca daca i spui ce simti, te poate refuza. Dar asta nu e un capat de tara. Macar clarifici o chestie care te macina de mult timp. Daca sunteti prieteni si va intelegeti bine poti sa-ti faci curaj si sa-i spui ce simti pentru ea. Chiar daca te-ar refuza, tot ve-ti ramane prieteni. Daca e fata desteapta nu are ce sa-ti reproseze. Tu doar i spui ce simti. Si cine stie, poate ai noroc si simte si ea la fel. Asa ca vezi, invit-o intr-un loc mai retras undeva si spune-i ca trebuie sa vorbesti ceva important cu ea. happy Doar cand i spui ce simti sa-i spui pe cat posibil cumapatat! Adica sa nu turui big grin. Sa vorbesti din inima dar mai rar si clar! Adica sa nu dai impresia ca esti foarte disperat.Succes!

| r3ally a răspuns:

Daca nu-ti vei lua inima in dinti s-ar putea sa nu pierzi doar aia 5 ani daca ii spui ca o iubesti, vei pierde o viata intreaga gandindu-te ca ai ratat o sansa care putea sa te faca poate mai fericit decat ti-ai imagina. Ok, s-ar putea sa ai parte de o dezamagire, de un refuz! Dar daca sunteti atat de buni prieteni treceti peste "scaparea" asta! Dar sunt sanse mari sa iti impartaseasca si ea aceleasi sentimente dar nu a avut curajul sa ti le spuna din aceleasi motive pentru care nu ii spui nici tu ca o iubesti! Prietenia asta de 5 ani! Sfatul meu : ia-ti inima in dinti si spune-i ce ai pe suflet, nu astepta pana va fi prea tarziu si o va lua altul! Succes happy