| BlueDark a întrebat:

Am auzit ca atunci cand privesti persoana de care esti indragostit(a) ti se dilata pupilele.Cand ma uit in ochii sotiei mele, nu vad sa aiba asa ceva.E adevarat zvonul sau ar trebui sa nu ma impacientez asa?

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu e adevarat zvonul, e doar o gluma pentru cei care nu au invatat la scoala. Pupilele se maresc atunci cand e putina lumina, ca sa capteze mai multa.

| BlueDark explică (pentru Brigaela):

Ma gandeam la sistemul nervos vegetativ...care determina dilatarea lupilei. Nu o spun eu, o spun specialisti si cercetatori.

| Brigaela a răspuns (pentru BlueDark):

Arata-mi si mie un specialist care spune ca privitul persoanei iubite activeaza sistemul vegetativ pentru a determina dilatarea pupilei

| BlueDark explică (pentru Brigaela):

Creierul elibereaza dopamina, care determina dilatarea pupilei.
P.S. Poate ca nu sunt medic, dar am facut ceva anatomie in liceu.

| Brigaela a răspuns (pentru BlueDark):

Nu suficienta cand doar privesti persoana iubita.

| BlueDark explică (pentru Brigaela):

Da,insa are un efect puternic.Gandeste-te la cei cu Parkinson.Chiar daca la inceput nu au carente mici, tot tremura.
E valabil si invers.De la o cantirate mica in plus, se dilata pupilele.

| Hammurabi a răspuns:

Terminați cu prostiile astea că poate mai citește și vreun Dorel chestia asta, apoi se duce acasă și își omoară nevasta în bătaie că nu i se dilată pupilele... laughing

| SG1995 a răspuns:

Daca e excitata si are orgasm i-se dilata deoarece creierul elibereaza dopamina (un drog puternic produs de orgsnism).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti de mult impreuna e posibil ca dragostea sa se fi dus de mult timp. A ramas doar rutina/obisnuinta.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Nu cred.Nu suntem impreuna de foarte mult timp...Si nici rutina nu avem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Esti casatorit dar NU ai rutina? Presupun ca exista o prima oara pentru toate.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Nu exista rutina pentru ca ne distram mult impreuna.Iesim in oras, in parc, la film, la teatru...Nu e timp de rutina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Bravo voua. Cand ma uit la multe cupluri casatorite prin preajma mea, mi se face mila. Bine, nici nu ma mira ca majoritatea divorteaza dupa maxim 3 ani.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Aia s-au casatorit de plictiseala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Nu cred. Mai mult disperare. Sa nu moara ca niste prosti, singuri.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Cam da...Sau vor doar bani...Sau li se pare "cool", fara sa fie niciun sentiment intre ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

E posibil si asta cu "vor bani". Din putinul care il stiu, mai mult scoti bani cu o nunta. Daca ai un numar mare de invitati evident. Daca faci ceva micut 30 de persoane, aia e mai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general cand se uita cineva aproape la tine si foarte fixat normal ca i se dilata pupilele. Dar nu e asta semnul propriu-zis de indragosteala si restul chestiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i cã ti-ai pierdut jobul sau si multe datorii la bancã, dacã poate ea sa te ajute cu niste bani. Atunci dacã nu ii se dilatã pupilele chiar e indrãgostitã.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

laughing Cand s-a maritat cu mine eram falit.Si ea la fel laughing

| Romanul86 a răspuns:

Soția dumneavoastră poate e o fire mai rațională sau cerebrală.

| BlueDark explică (pentru Romanul86):

Vezi sa nu...Are apucaturi de adolescenta... laughing

| AliTheo18 a răspuns:

Tara arde si tie iti arde de pupile.

| Randomuser2000 a răspuns:

E 100% adevarat, daca nu i se dialta inseamna ca te insala

| BlueDark explică (pentru Randomuser2000):

Daaa vezi sa nu.Nici 2 minute nu ramane singura laughing

| Zuzabaaa a răspuns:

E clar ca are un "Cornelus"

| BlueDark explică (pentru Zuzabaaa):

Nope.N-are cum.Stam 24/24 impreuna.Lucram in acelasi loc.Deci...