| Laurrius a întrebat:

Am auzit ca e mai bine daca nu te mai masturbezi si sa nu te mai uiti la filme d-alea. Asa e?

48 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cine ti-a zis asta ori e religios ori vrea sa te faca sa nu te gandesti la sex inca. Nu, nu exista motiv sa nu faci lucrurile astea. Experimenteaza!

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, e mult mai bine.

| mihai69 a răspuns:

Nu

| doctorandus a răspuns:

Daca tot vrei sa renunti la un viciu: renunta la tigari si esti mai castigat. Masturbarea nu e viciu.

| Mosotti a răspuns:

De ce e mai bine sa nu te mai masturbezi si sa te ulti la filme? E f okey daca-ti place, masturbatu aduce placere, nu e rau.

Pe langa ca te ajuta si la altceva, sa fi mai selectiv la fete, sa nu stai cu oricare doar pentru un sex.

| ywar a răspuns:

Filmele pentru adulti sunt daunatoare chiar si pentru adulti. Multi sunt atat de slabi de inger incat cred ca ceea ce e prezentat in filmele porno e normal. In realitate totul este o minciuna. Exagerari.

| Alverto a răspuns:

Sigur că da. Este cea mai proasta alegere sa incepi sa te masturbezi, pentru că e un viciu. Spui că azi nu mai faci, dar mâine o iei de la capăt.
Te consuma de energe. Crezi că acei mari luptători din ring fac sex sau se masturbează? Ei bine nu, pentru că își păstrează toată acea energie pentru a lovi cu sete și forță, și în loc de sex se antreaza din greu aproape până la durere musculara. Plus faptul că ce sunt in acele filme nu e realitatea, pur și simplu nu e real, tot ce e acolo e fals și regizat, dar creierul nostru e făcut să creadă tot ce vede și aude.

| doctorandus a răspuns (pentru Alverto):

Cei care ii recomanda sa nu se masturbeze sunt bolnavi psihic.

| doctorandus a răspuns (pentru Alverto):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns (pentru Alverto):

Stiai ca si filmele politiste sunt false si regizate? Si filmele de razboi, si filmele istorice si filmele de dragoste, etc., etc. Si desenele animate...

| doctorandus a răspuns (pentru Alverto):

Ce a scris Centrul de sănătate McKinley al Universității din Illinois: „Științele medicale au destrămat multe mituri asociate formal cu masturbarea, cum ar fi că îți crește păr în palmă, ar produce nebunie sau că masturbarea ar goli corpul de energie."

| Alverto a răspuns (pentru doctorandus):

Omule, nu am adus vorba de boli sau ce ai mai scris tu că nu am chef sa citesc ce ai scris. Masturbarea e pentru oameni slabi și care nu au posibilitatea de a face sex și bine înțeles buna educare a părinților. Ai satisfacție când te gândești că cel ce ți-a pregătit mâncarea la restaurant tocmai s-a masturbat? Iar legat de energie, întreabă personal luptătorii din ring și te vei convinge. Ei nu fac sex sau se masturbeaza chiar cu o lună înainte de meci, iar după asta fac pentru că știu au terminat meciul.

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

De ce e cea mai proasta alegere sa se masturbeze?

Un om sanatos cand se masturbeaza nu are cadere de energie, se simte putin obosit cateva minute si atat. Lasa ca el nu e luptator in ring. Aia au alt scop, sa ramana testosteronul sus, e altceva la aia.

Nici nu cont ca e regizat, conteaza ca te simti bine si ai placere.

Plus ca asta ajuta sa devi mai selectiv la femei, sa nu te arunci ca disperatu la oricare doar pentru un sex amarat.

| Alverto a răspuns (pentru Mosotti):

Bro vezi și tu că întrebarea e pusă de mult și la fel și răspunsul, deci m-ai făcut să revin
Asta e comportament animalic, de parcă nu există rațiune și nu puteți lua decizii. Adică asta e instinct animal, dar de asta saracii se masturbeaza și rămân cu ea in mana pe când bogații fac sex cu good women. Problema din filmele alea e că tu crezi că așa e și în realitate, acolo ești blocat în lumea ta fanatică, adică ce doar o vezi pe una pe strada și ai și bagat-o in pat, nu? Nu așa merge? Poate așa credeți voi dar va face să credeți că aveți toate femeile frumoase la picioare, dar în realitate singura femeie e "laba"
Dar în fine cum zici tu așa sa fie

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Intrebarea e de ieri, nu e pusa mai de mult, imi apare ca initiatorul a pus-o pe 3 iulie.

Pai nu conteaza, si masturbarea si sexul sunt placute, nu conteaza altceva. Daca ai femei faci asa, si practici si masturbarea in paralel, ca e o fantezie in sine de multe ori, sau nu practici daca nu vrei, ori daca nu ai femei faci tu singur, si e bine oricum ai da-o.

Si masturbarea ajuta la faza sa fi mai selectiv la femei si sa nu mai accepti orice!

Eu o fac de 30 ani si ceva si n-am nici pe dracu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti dependent de asa ceva e rau, daca nu esti dependent e bine, si daca nu practici asa ceva e si mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dependenta apare la orice chestie placuta, ca vrei sa o repeti, normal ca esti dependent psihic de masturbare, de mancare, de filme, de orice placere, nu e anormal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu compara mancarea cu masturbarea, ca fara sex poti sa traiesti dar fara mancare nu.

Dependenţa sexuală este un comportament sexual deviant care afectează starea de sănătate, locul de muncă, relaţiile sau alte aspecte ale vieţii unei persoane.
Studiile arată că dependenţa sexuală este intr-adevar o boală datorată afectării sănătăţii mintale.
Sursa:https://www.romedic.ro/dependenta-sexuala

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu afecteaza nimic, doar cei cu probleme sau inapti sexual au impresia ca e problema, cum dracu se face ca oamenii potenti sexual si sanatosi la cap nu au nimic cu asta?!

Si masturbarea e o placere ca si cum as manca nutela cu clatite, doar ca e o alta placere, alt fel de placere.
Din contra, daca o fac de 2 ori pe zi n-am avut nimic de 30 ani, dar daca mananc zilnic dulciuri, ma ingras, deci alea da, fac rau.

In mor normal nu trebuie sa afecteze nimic, ii afecteaza pe cei cu probleme psihice deja.
Sunt destui care fac ssex zilnic de 1-2 ori si nu au nimic, asa ca aia e, si din contra sexu normal necesita mai mult efort.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Adictiile sexuale vin adesea la pachet cu anxietate si depresie.
Ziceai ca esti anxios, ca nu mai poti fi vindecat. Se vede.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, din contra anxietatea si depresia, de multe ori iau pofta si chefu de sex.
Sunt mai mult depresiv decat anxios, dar eu primul orgasm l-am avut la 6 ani fara sa vreau, deci cu mult inainte sa fiu depresiv, si masturbarea am inceput-o inainte de depresie.

Si oricum e ceva placut, si ce e placut, vrei din nou, e normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dependenta de sex, este o chestiune serioasa, cu tulburari grave de comportament, care duc la anxietate si depresii. Ti-o spun specialistii.
Deși după sex se eliberează în corp o serie de substanțe, inclusiv serotonină și oxitocină (happiness hormones), care te pot face să te simți mai bine pentru o perioadă scurtă de timp, nu rezolvă și nici nu vindecă depresia, sau orice altă tulburare sau problemă emoțională (apropo).
Cu cat esti mai dependent, cu atat creste riscul sa dezvolti anxietate si sa te faca si mai.
Incearca numai sa te abtii cateva luni si sa vezi cum anxietatea ta e spre redusa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, te simti bine in timpul orgasmului, cand trece, gata, revi la normal.

Care specialisti? Poate aia cu probleme psihice si sexuale.
In Germania mie specialistu mi-a zis ca nu e nici o problema ca ma masturbez, si psihiatru, si urologul. Asa ca depinde si de specialist.

Daca ar duce la depresii, atunci toata lumea care se f zilnic (ca si f e cam tot masturbare ca si mecnaism, in loc sa ti-o freci de mana, ti-o freci in vaginul aleia, sau ea isi freaca clitorisul de tine, sau vaginu se freaca de penisul tau) ar avea depresii, fi serios.
Nu e asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ti-am zis, dependenta creste sansa sa dezvolti anxietate si depresie.
Tu ai depresia aia netratabila cu dependenta ta in fata si te intrebi de ce? Ma faci sa rad.
Nici macar nu ai incercat sa te abtii de sex si zici ca anxietatea nu are leg.
Exista mai multe dependente care duc in final la anx, cum ar fi dependenta de social media.
Ia leg cu Bendeac sa vezi ce zice el dupa abstinenta lui, ce dif a obs.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce m-as abtine de la sex?! Nu vad motivul.
De la mancare ma mai abtin, ca face rau, e adevarat.

Las-al pe bendeac ca ala o avea si el probleme, nici un om sanatos nu pateste ceva de la sex.

Nu are nici o treaba depresia cu asta, am discutat si astea la medic, si la psiholog, nu a zis nici unul ca e problema ce fac eu, din contra, s-au bucurat ca am ceva pofta ca sa ma mai simt si eu bine, pe langa alte placeri, li se parea firesc sa am pofta de sex zilnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dependenta, omule, dependenta, trebuia sa intrebi daca e oke sa fii dependent.
Am impresia ca faci din medicul tau sa vorbeasca pentru toti medicii.
Ma bucur totusi ca am experimentat asta pe pielea mea si nu am intrebat un om. La mine a functionat, adica am scapat de neagra si urata.

| Laurrius explică (pentru Mosotti):

Daca tot iti sustii atat parerea, pot sa te intreb de ce fotbalistii si oamenii de succes care fac sport nu au voie sa faca sex de mai mult de 3 ori pe sapt? sau chiar mai putin, nu mai stiu. inseamna ca exista un motiv

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem dependenti cu totii de ce e placut, e ceva normal.
Pai ai probleme, de aia a functionat la tine, e altceva, daca chestia asta iti facea rau, nu erai in ordine.

Sunt dependent si de emisiuni, ca vreau sa vad altele interesante, si de documentare, si de jocuri, si de socializare si de toate, nu e problema.

| Mosotti a răspuns (pentru Laurrius):

Pai la aia e altceva, au nevoie ca nivelul de testosteron sa fie la maxim ca sa aiba forta aia la maxim, noi nu avem nevoie de asta.

Dar majoritatea oamenilor sanatosi la cap, fac sex zilnic de la 15 ani chiar si de doua ori pe zi, nu doar odata, si nu au nici pe dracu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Acum inteleg de ce ai anxietate netratabila...

| Laurrius explică (pentru Mosotti):

Pai normal fratimiu ca nu au nici pe dracu. cine a zis ca faci vreo boala din cauza asta?

| Mosotti a răspuns (pentru Laurrius):

Normal ca nu faci boala, dar Sppin zice ce se face desi e fals.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici o legatura cu masturbarea, ca as ar fi toti anxiosi de pe glob care fac sex zilnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dependenta, dependenta, dependenta...despre asta e vb.
Si sunt multi anxiosi, dar nu doar din cauza dependentei de sex.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tulburarea obsesiv-compulsiva este o boala cronica, care evolueaza in timp, si este caracterizata prin diverse obsesii si ritualuri comportamentale pe care pacientul le repeta pentru a reduce anxietatea, dar e vadit ca mai mult o agraveazā.
Pe scurt, dependenta e o boala, iar boala aceasta atrage dupa ea alte boli.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce rau face dependenta de chestii care nu fac rau? Explica putin.
De ce ar da anxietate?!
Eu de ex eram dependent de sala acum ceva ani, daca nu ma duceam, ma simteam nasol, ce rau imi facea?!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

TOC da, e o boala, dar nu are nici asta leg cu dependenta, oamenii se imbolnavesc de ea aleatoriu in functie de genetica si daca nu-s deloc depdenenti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Comportamentele hipersexuale sunt privite diferit de către medici și terapeuți ca un tip de tulburare obsesiv-compulsive (TOC)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa zici tu ca nu face rau, dar ia stai ca mine pe social-media luni sau poate chiar ani sa urmaresti ce face unul si altul, sa fii la curent cu totul, ca si asta e o placere care satura, si apoi sa ma intrebi de ce face rau dependenta.
Dar depinde ce dependente, ca sunt unele care tin din placere in placere, iar altele care transpiri si ridici greutati.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pai am zis, comportamentele hipersexuale apar ca urmare a unei probleme, dar nu pe dos, nu comportamentele hipersexuale dau boala. Au TOC aia, sau si altele.

Depinde si de creier, ca daca e bine facut, ti-am zis, nu prea deviezi, ca nu-ti permite insusi creieru asta!
Anumite chestii doar scot la iveala probleme deja existente acolo in spate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si pe dos, ca de cele mai multe ori indivizii cu TOC sunt diagnosticati si cu tulburari din alt spectru anxios (ex.anxietate generalizata, anxietate sociala, tulburare anxioasa permanenta sau tulburare depresiva ori bipolara), si ma intreb daca nu chiar obsesia lor le-a stricat altceva din creier.
Poate ca medicina ar trebui sa studieze mai serios efectele masturbarii in exces (asociata cu consumul de pornografie), fiindca nu e pe atat de inofensiva si benefica pe cat se crede.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si de unde apare obsesia, te-ai intrebat?! De unde apare ceva anormal?! Tendinta, dorinta, simtit nevoia de obsesie?! Pai face si obsesia ceva, poate agraveaza treaba, deci si invers, n-as zice nu.

Se autoalimenteaza treaba.

Medicina a studiat si nu e asa contra, faptul ca poate da epuizare, asta cand omu vede, s-ar regla singur.

Asa cum e si cu mancatu, un om reglat NU mananca de la sine peste normal, nu poate, nici daca vrea.
Nu are pofta exagerata de mancare, de dulciuri.
Deci nu mai ajunge ca mancatul excesiv sa ii imbolnaveasca de obezitate, diabet, dislipidemii si altele.

| AndreeaWTS a răspuns:

Filmele "d-alea" sunt pentru 18+
Iar tu nici măcar nu știi ce vârstă ai.
Prin aprilie aveai 17 ani, iar în iunie voiai să dai la liceu...

| Saiko10 a răspuns:

Nu sunt studii care spun ca masturbarea sau urmarirea a filmelor porno afecteaza intr-un fel sanatatea mentala sau psihica, deci daca nu o faci asa de des incat sa o rupi in doua esti ok.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut.
Să te masturbezi e un lucru normal. O mulțime de oameni fac asta.
Dar filmele porno nu-și au rostul. Efectiv, la cât de false și detașate de adevăr sunt, nu înveți nimic din ele. Evită-le cu orice preț.

| Mosotti a răspuns (pentru IgnatVictor):

Nu e nevoie sa inveti ceva din filmele porno, e de ajuns ca te stimuleaza sexual si atat, ce vezi acolo, femeile, etc.