| Ioana_4500 a întrebat:

Am avut acum o luna jumatate un contact sexual neprotejaat.am luat pastila de a doua zi. la vreo 4 saptamani dupa contact am facut vreo 3 teste de sarcina cu distanta intre ele de 4 zile, toate iesind negativ.Problema mea e ca mi-a intarziat o luna de zile.Precizez ca am o anexita si un chist. Sa fie oare de la anexita intarzierea menstruatiei? Sarcina presupun ca ar fi exclusa din moment ce toate testele au iesit negativ...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este o dereglare cauzata de pastila de a doua zi care este o bomba cu hormoni. Totusi, ginecologul care ti-a prescris-o si la care ai fost ulterior la consult, ce spune? Trebuia sa fi facut deja minim doua consulturi ginecologice, unul de execludere a sarcinii cu ecografie si unul de evaluare a reactiilor adverse. Nu stiu cand ai fost ultima data la ginecolog, dar presupun ca in urma cu maxim 7-10 zile. Daca atunci totul era in regula si nu ti-a prescris tratament, mai poti astepta cateva zile daca ai mare incredere in medic. Daca nu ai mare incredere in el, ar trebui sa te mai consulte un ginecolog, fiindca mie mi se pare ca situatia ta este cel putin ingrijoratoare.

4 răspunsuri:
| MysteriousOfficial a răspuns:

E de la pastila de a 2a zi... Din moment ce ai luat`o trebuia sa-i sti si efectele negtive.

| UnMicAnonim a răspuns:

Iti recomand cu cea mai mare caldura sa mergi la un doctor cat se poate de repede. Nu cred totusi ca aveai cum sa ramai datorita pastilei, DAR... am avut o prietena super apropiata care avea aceeasi problema ca si tine, la fel chist + dereglari ale menstruatiei si multe alte complicatii. Eu spun sa nu iti faci griji dar totusi daca este de la probleme trebuie neaparat sa faci tratament.

Iti doresc mult succes in ceea ce vrei sa faci ^^

| Ionut_2962 a răspuns:

Pai mai incearca cu un testi si atunci o sa vezi probabil ca e de la poblemele tale si de la stresswinking
Ma bag si eu unde nu trebuie laughing

| Ioana_4500 explică:

Problema e ca la ultima menstruatie am avut tot asa intarziere de o luna de zile. si am fost la ginecolog unde mi s-a spus ca am o anexita pe partea stanga si chist pe ovar. si i-am spus de asemenea ca am luat pastila de a doua zi si mi s-a zis ca voi avea o dereglare...sarcina precizez ca nu are cum sa fie...am facut 4 teste de sarcina la o luna dupa actul sexual si teoretic ar trebui sa se observe.stiam ca e indicat sa faci la 3 saptamani dupa actul sexual un test ca atunci se observa. oricum saptamana viitoare ma voi duce din nou