| Mynameis93 a întrebat:

Nu știu dacă am ales categoria bună, dar am o mare dilemă. Acum 3 săptămâni am avut primul meu contact sexual(neprotejat). Am luat pastila de a doua zi la un interval de 12 ore. Menstruația mi-a întârziat 8 zile. Am făcut 4 teste de sarcină, toate negative. Îmi puteți da o idee cu privire la întârzierea menstruației? Dau fundă! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Totul se trage de la pastila de a doua zi... nu trebuie sa stai cripsata, doar ai grija sa nu iei in următoarele 5-6 luni din nou o pastila de genul. Multa sănătate si ramane sa aștepți daca nu sa ceri un sfat medicului

| Mynameis93 explică (pentru MValentin):

Sfatul medicului nu-l pot cere. Am părinți foarte stricți, dacă ar afla de faptul că eu aș putea fi însărcinată, ar fi consecințe.
Totuși, pe internet scria că dacă menstruația întârzie mai mult de 7 zile, pastila a eșuat. Ce părere ai despre asta?

| MValentin a răspuns (pentru Mynameis93):

Stai tu linistia. Prietenei mele i-o intarziat ciclul 2 luni... deci nu ai de unde stii ca o esuat. Doar fa un alt test zilele următoare la prima urina de dimineață si stai chill

| ofatamda a răspuns (pentru MValentin):

Buna,am pus si eu o intrebare asemanatoare si mi-au aparut aici si alte fete tot cu intrebari de genul.Dar la mine e alta problema.Eu vreau sa raman insarcinata.Am facut sex neprotejat si a ejaculat in mine.Si asa am sanse mari sa raman insarcinata, stiu.DAR eu am facut-o inainte cu 2 zile sa imi vina menstruatia. Daca mi-a venit menstruatia dupa 2 zile(nu o am regulata) sunt sanse la fel de mari sa raman insarcinata sau nu? Sansele sunt mai mici sau chiar deloc? Pentru ca multi zic ca daca o faci cu cateva zile inainte de menstruatie nu ai sanse sa ramai sau poate ai dar mai mici.Nu stiu ce sa mai cred pana la urma. Test imi voi face oricum dar mai trebuie sa astept catva. Vreau doar sa stiu pana la urma la ce sa ma astept.Are ceva daca mi-a venit menstruatia dupa 2 zile? Sansele sunt mai mici?

| Mynameis93 explică (pentru ofatamda):

Văd că nu îți răspunde nimeni. M-am documentat destul de mult despre subiectul ăsta. În cazul în care ai menstruația neregulată, nu poți știi exact când ar trebui să vina, deci nici perioada cu șanse scăzute de a rămâne însărcinată nu o poți cunoaște cu exactitate. În cazul în care ai menstruația regulată, nu știu să-ți răspund la întrebarea. Numai bine și sper să reușești!?

| MValentin a răspuns (pentru ofatamda):

Bună! Cu 2 zile înainte de menstruație as crede ca inca erai in perioada fertila.
Dar din punct de vedere medical nu ar trebui sa ai menstruatie de o data ce spermatozoidul a fecundat ovulul... dar sunt si cazuri in care ai sângerări in timp perioadei in care esti gravida si poti crede ca e menstruație... sincer sansele depind de perioada de ovulatie, dar cum sa zic sanse sunt foarte foarte mici chiar daca o ejaculat in tine sa nu ramai gravida dar asta cam cu 1-2% big grin dar poate in acele zile de dinainte de menstruație o fost si o zi de fertilitate foarte prosta. Ramane sa faci test la 14 zile de la actul sexual si vezi ce spune

| Mosotti a răspuns (pentru Mynameis93):

Daca esti insarcinata faci avort si ai scapat, nu e deloc o problema. Iar daca ai 20 ani te poti duce la orice medic fara sa afle parintii.

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună cum te mai simti? Esti bine?

| GoldenZenith a răspuns:

Acea pastila de a doua zi este o bomba de hormoni. Fiind primul tau contact sexual si faptul ca ai luat pastila respectiva, plus stresul in care stai au facut ca menstruatia ta sa intarzie. Daca mai iei si alte medicamente, si ele pot sa cauzeze treaba asta. Stai linistita, o sa iti vina.

| Xpressurself a răspuns:

Intreaba o farmacista daca e asa greu sa ajungi la medic. Aceste pilule sunt daunatoare corpului tau si provoaca dereglari hormonale. Nu te juca.

| Catalin77945 a răspuns:

E ceva normal, totusi au fost doar 8 zile, am avut prietene carora le-a intarziat 2-3 saptamani, ideea e ca tu dupa ce iei pastila de a 2 zi se intampla schimbari in corpul tau(ca stii ca ai voie la 6 luni una) deci poate asta e cauza

| Mynameis93 explică:

Putem vorbi pe privat? Să-ți explic care a fost situația înainte să judeci.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mynameis93):

Ok

| Mynameis93 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ți-am scris

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mynameis93):

Acum am inteles exact situatia ta.

| Mynameis93 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mă bucur! Atunci îmi poți da un sfat pe privat exact pe situația mea?