| Stropinela75 a întrebat:

In urma cu aproximativ o luna am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare in penultima zi de menstruatie si am facut 2 teste de sarcina : unul in ziua 24 de dupa act(Fildas) si unul in ziua 29 (Surecheck) si ambele mi-au iesit negativ, insa am o problema, si anume ca menstruatia mi-a intarziat deja 4 zile si asta m-a si determinat sa fac cel de-al doilea test. ( specific ca de aprox. 2-3 saptamani am inceput sa merg la o sala de fitness unde depun un efort fizic destul de intens). Intrebarile mele sunt urmatoarele : 1. Are rost sa ma gandesc la eventuala sarcina nedetectata de testele de sarcina? 2. Daca raspunsul la prima intrebare este "nu", carui factor mi s-ar putea datora intarzierea menstruatiei? Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi draga la medicul tau ginecolog, ce crezi ca gasesti doctori aici pe TPU? eu nu cred, decit sa stai sa intrebi asa, mergi odata la doctori.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am lasat un raspuns foarte explicit in urma cu ceva timp.In cazul in care sexul a avut loc in afara perioadei de fertilitate si cu circa 8-9 zile inainte de data ovulatiei teoretic NU SE POATE INSTALA O SARCINA decat cu totul accidental sau cum s-ar spune doar printr-o minune. Ai afirmat ca in 4 august trebuia sa fie ziua ovulatiei si sexul a avut loc cu 10 zile inainte, rezulta ca acesta a avut loc in data de 26 iulie iar prima zi a menstruatiei a avut loc in data de 21-22 iulie.In baza acestui rationament ai fi putut ramane insarcinata DOAR in cazul in care ai fi facut sex in perioada 31 august - 4 august ceea ce se pare ca de fapt nu s-a intamplat. Orice test de sarcina facut pentru a detecta hormonul de sarcina hCG in urina inainte de data de astazi 21 august (adica incepand de astazi) nu se poate considera VALIDA/CORECTA deoarece pana in ziua de astazi nu exista concentratia necesara de hormoni detectabila si orice test va indica intotdeauna NEGATIV. In cazul in care nu ai mai intretinut si alte relatii sexuale decat cel descris adica in a 5-a zi din cele 6 de menstruatie se poate afirma fara greseala ca ESTE IMPOSIBIL SA EXISTE O SARCINA. Intarzierea se poate datora unei dereglari endocrin-hormonale sau faptului ca ciclul tau menstrual nu este unul perfect regulat de 28 de zile de fiecare data si in acest caz nu se poate stabili cu precizie data urmatoarei menstruatii. Multa sanatate.