| Sara2 a întrebat:

Am avut contact neprotejat in ultima zi de menstruatie, da el a terminat afara, pot ramane insarcinata sau mai bine iau pilula de urgenta? menstra e cam neregulata, imi vine la 33-35 zile, deci a 6 zi din ziua in care mi-a venit

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,pilula de a doua zi implica o mare raspundere,nu o poti utiliza ca pe guma de mestecat,de doua ori pe an si la recomandarea medicului.
In mod normal,in a sasea zi,nu esti in perioada fertila,ovulul tau este insuficient dezvoltat pentru a putea procrea, plus ca ejacularea a avut loc in afara.
Desi accidentele abunda si niciodata nu poti stii, este decizia ta sa iei sau nu pastila de a doua zi.Stiu ca ai prefera sa o iei ca sa stai linistita.Gandeste-te ca pastila asta e o bomba cu hormoni pentru organismul tau si,desi aproape intotdeauna are efect,nu poti stii niciodata ce efecte va avea asupra ta.
Asa ca, ai de ales sau o iei, sau tremuri o luna sau nu se stie!

| foxi a răspuns:

Trebuie sa iei pilula pentru siguranta!