| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual cu prietena mea. Am facut-o neprotejat dar nu mi-am dat drumul... Ultima data i-a venit ciclul de 2 ori in aceiasi luna... Care ar fi sansele sa ramana gravida?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca ultima data a avut doua menstruatii intr-o luna nu are nici o semnificatie. Conteaza cat au durat ultimele 6 cicluri menstruale (ciclurile menstruale, nu menstruatiile) si in ce zi a ciclului menstrual a avut loc contactul sexual neprotejat. In principiu, riscul este intre 4 si 27%, mai mare daca are menstre neregulate.

| 000Diddy000 a răspuns:

Pai ar fi destul de mici dar exista o explicatie la faza cu ciclul ca putea sa ii vina o data pe intai si o data pe 28, nu neaparat sa ii vina o data pe luna sau poate intr-o luna sa nu aiba deloc si sa ii vina a doua luna pe intai depinde de fiecare fata in parte.

| Acex18 a răspuns (pentru 000Diddy000):

A avut ceva probleme personale si a fost foarte stresata in acele momente

| Acex18 a răspuns (pentru 000Diddy000):

A avut cateva zile a facut pauza 1 max 2 saptamani si ia revenit iar