| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un contact sexual in timpul caruia prezervativul s-a spart. Partenerul meu nu apucase sa isi dea drumul, iar imediat cum prezervativul s-a spart, si-a retras penisul. La interval de 40 de minute, am luat pastila de a doua zi.
Sunt ingrijorata, poate aparea totusi o sarcina in aceste conditii?
Multumesc pentru raspunsuri!

8 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Hooo, nu te speriaaaa!
E totul in regula. Nu o sa ramai insarcinata. Linisteste-te. Ai luat pilula in conditiile descrise - e totul ok! Relaxeaza-te

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in momentul sexului nu erai in perioada fertila si mai ales nici nu s-a ejaculat in vagin ai procedat absolut IRESPONSABIL. Obligatoriu trebuia sa stii in ce conditii se poate instala o sarcina si ca pastilele contraceptive se administreaza doar la indicatia medicului ginecolog. Aveai timp suficient sa consulti unul care ti-ar fi spus sunt absolut convins daca poti ramane sau nu insarcinata deci daca este de acord cu folosirea acestor pastile. Spre stiinta ta pastila se administreaza doar in cazul in care probabilitatea de sarcina este apropiata de 100% si nu mai poate fi evitata, nicidecum asa fara discernamant.Amimresia ca ai procedat complet GRESIT si aceasta lipsa de informare se plateste, deoarece te poti astepta la dereglatea pe termen lung a ciclului menstrual, cu sangerari aparute din senin intre menstruatii si menstruatii cu totul imprevizibile ca data si durata.Prostia se plateste.Din pacate.

| Emilian65 a răspuns:

Este foarte posibil sa fi ramas gravida in conditiile prezentate de tine.

| e1xtz a răspuns:

De adaugat, nimic cred.
Ti-a raspuns @corbul mai sus cat de tuta esti.
Este adevarat ca este mai usor sa fi baiat in situatiile astea, tu trebuie sa traiesti cu panica, cu faptul ca bagi in corpul tau o pastila=otrava, dar traim intr-o lume cu acces la informatie in care si o fatuca de 15 ani aproximativ(mai mult nu cred ca ai), se poate informa incat sa nu isi faca rau singura...pentru viitor spun.

| Klandestin a răspuns:

Nu mai l-ua si pastila aiurea, ca nu iti face bine, daca nu s-a terminat in tine, nu poti ramane insarcinata

| 400B a răspuns:

Daca ai luat pastila in 72 de ore, e okay.

| Annabelle21 a răspuns:

Șansele de a apărea o sarcină sunt foarte mici, dar acum depinde și dacă erai în perioadă fertilă sau nu. Oricum, dacă nu a ejaculat și dacă si-a retras penisul imediat, după cum ai spus, poți sta liniștită!

| FetitzaFrumusik a răspuns:

Daca ai luat pilula in 72 de ore, nu se v-a intampla nimic.