| Marosac_Mariana-Manuela_2000 a întrebat:

Acum 2 zile am avut contact sexual neprotejat. Prin neprotejat zic ca s-a rupt prezervativul si pana sa ne dam seama a fost prea târziu. Am luat a doua zi imediat Escapelle, mai exact pastila de a doua zi. Imediat, după ce am luat-o, a doua seara am avut contact sexual, iar iubitul meu a fost foarte excitat, a scos la timp penisul, doar ca in timp ce își dădea drumul a intrat in mine iar, am scos imediat. Dar ideea e ca as vrea sa stiu daca pastila de a doua zi mai are efect. Stiu ca se poate lua la 72 de ore după sexul neprotejat, e posibil sa mai aiba efect? Sa raspunda cineva care stie

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Da, pastila luata de tine are efect o perioada mai mare. Deci nu poti sa ramai gravida.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te joci cu sanatatea, ce tot i ei pastila de a doua zi asa ca pe gumă, pastila de a doua zi nu este bomboană, este o bombă hormonală, ce varsta ai?

| Marosac_Mariana-Manuela_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am luat o singura data, nu am luat o ca pe o bomboana. Voiam să stiu daca pastila luată acum o zi mai are efect si astazi cum s ar zice. Am 18 ani, în august fac 19

| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta efectului contraceptiv a pastilelor Escapele, Postinor2 sau EllaOne, se mentine pe o perioada de mai multe zile fata de data la care a fost administrata. Insa este cu totul imposibil sa se poata stabili cate zile vor fi inhibate sau oprite din activitate cele 2 ovare si dupa cate zile se va produce ovulatia. Conform datelor statistice existente, perioada de actiune asupra ovarelor a pastilelor contraceptive se mentine o perioada cuprinsa intre 5 si 7 zile. In privinta modului in care trebuie sa actioneze femeile atunci cand patesc ''un accident'' ca al tau, te sfatuiesc sa citesti urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......nainte-sa/
Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Killa3463 a răspuns:

Are efect dar te sfatuiesc sa fie si el mai precaut!

| Alexyne a răspuns:

Ca sa fi sigura 100% peste 2 saptamani fa un test de sarcina

| Anonimu739 a răspuns:

Da are efect, pentru binele tau iti sugerez sa folosesti prezervativul