| misa_5651 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat cand eram in a patra zi de menstruatie. E foarte putin posibil ca partenerul meu sa fi ejaculat in mine dar exista si aceasta posbilitate. A doua zi am fost la farmacie sa intreb si sa cumpar pastila de a doua zi dar farmacista ma asigurat ca nu este nicio problema daca ciclul imi continua regulat. Intradevar nu am avut probleme si mi-a mai venit inca doua zile ( ca de obicei). Totusi sunt putin ingrijorata. Ar trebui sa fiu?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai motive de ingrijorare, dar minore, fiindca riscul de sarcina este foarte foarte mic. Ce mi se pare mie mai ingrijorator este ca te-ai dus la farmacie! in loc sa te duci la medic. Pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni, nu o iei dupa ureche, ci numai dupa consult ginecologic, daca medicul ti-o prescrie.

| aliyna a răspuns:

Buna, nu ar trebui sa fii ingrijorata, sansele de a ramane insarcintata in timpul menstruatiei sunt foarte mici, 4%, dar ca sa stai linistita fa un test de sarcina dupa 21 de zile de la contactul sexual.

| kanajambe a răspuns:

Nu. e totul ok.
Nu ar trebui sa te bazezi pe raspunsurile unora de pe TPU, eu pot vorbi cu sora mea si sa gresesc raspunsul. sa scriu ce aud la sora mea, sau sa nu fiu atenta la ce scriu. cel mai bine e sa vorbesti cu un specialist.sa nu te lasi la mana unor "profesionsti ".
Daca eu iti spun ca nu sunt probleme si te trezesti peste 3 luni cu burtica ce o sa faci? E vina mea ca ti am dat un raspuns gresit sau a ta ca m-ai ascultat? Gandeste-te.situatia ta e prea importanta pentru TPU happy