| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat pe 19 dec, mentruatia mi-a venit pe 24 cu intarziere de 2 zile(probabil pentru ca mi-am inceput viata sexuala de curand). Acum sunt la ovulatie, nu am secretie vaginala abundenta ca de obicei, iar acum cateva zile am avut o scurgere maronie spre rosu.Am citit pe cateva site-uri de acea "sangerare de nidatie". Este posibil sa fi fost asta dupa ce mi-a trecut menstruatia?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil, dar putin probabil, mai ales la atatea zile si dupa o menstruatie. Mai degraba e o dereglare hormonala, poate legata de inceperea vietii sexuale (mai ales daca esti prea tanara si organismul a receptat asta ca pe o agresiune). Fa-ti un test de sarcina din urina de dimineata, repeta-l peste 3 zile (tot din urina de dimineata) si apoi du-te cat mai repede la ginecolog, indiferent de rezultat.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

La ovulatie poate sa existe o mica sangerare, se numeste " mica menstruatie", este ceva fiziologic. Daca ai ciclu de 28 de zile, erai in perioada nefertila cand ai avut contactul sexual.

| ShineMe a răspuns:

Un test de sarcina nu ar strica absolut deloc. Dar o intrebare care ma tot macina. Ce este atat de greu sa folosesti un prezervativ? Daca nu ai exista foaaare multe farmacii 2 minute faci sa cumperi unu.Stiti foarte bine despre riscuri dar vad ca tot nu va protejati. Cel mai bine ar fi un test de sarcina oricum.Succes

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Tare as vrea sa stiu si eu cati ani ai...

| alessiaS a răspuns:

Buna. Nu e nici o problema daca tia venit in final dar un test de sarcina nu ar strica.
Mai multa grija pe viitor.:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Un test de sarcină poate spune dacă este o sarcină sau nu.
Nu are treabă începerea vieții sexuale de curând cu o mică sângerare între menstre. Aceasta mai poate veni și de la ovulație, nu obligatoriu fixarea sarcinii în uter.
Dacă pe 19 decembrie ai avut contactul și trebuia să vină pe 22, diferența de 5 zile sunt infertile, că a mai întârziat 2 zile poate fi o răceală, dereglare hormonală, un chist ovarian, etc.
Mucusul cervical nu este de asemenea la fel (consisten și abundent) la fiecare ovulație.
Din punctul meu de vedere nu este vorba de o sarcină.
Învață să te protejezi cu prezervativ, nu te juca, tu ai de "câștigat" experiențe neplăcute.
Sănătate.
Pa, pa.