| MaryAria a întrebat:

Pot fi insarcinata? Ieri, am observat ca scurgerea vaginala tinde sa semene cu un roz, pe seara am observat o secretie maronie, iar dimineata mi-a venit menstuatia, de o culoare rosu aprins. In ultima luna am avut tot timpul contact sexual neprotejat, chiar si cand am fost la ovulatie. Ovulatia am avut o in urma cu 7 zile. Este prima data cand am aceasta scurgere maronie inainte de menstruatie. De aceea am un semn de intrebare. Am pus si 4kg in ultima luna. Oare sa fac totusi un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| trisxx3 a răspuns:

Heyy! nu te mai stresa deoarece scurgerile maronii sau roz sunt 100% normale la inceputul și sfârșitul menstruației! totuși ca să scapi de stres ar fi bine sa faci un test pana la urma (:!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În general dacă îți vine menstruația nu prea ai cum sa fi însărcinată.Dar dacă vrei sa fi linistita poți sa faci un test de sarcina.
De obicei cad ramai însărcinată îți întârzie menstruația, încep și te dor sani și destul de repede apare pofta și greata (dacă e sa le ai).

| Floridori a răspuns:

Este imposibil sa ai ovulatia cu 7 zile inaintea initierii menstruatiei.
Ovulatia se produce cu fix 14 zile inaintea menstruatiei, pentru fiecare femeie, fara exceptii.

Daca ti-a venit menstruatia, nu esti insarcinata.
Multa sanatate!

| MaryAria explică (pentru Floridori):

Menstruatia mea este de 21 de zile, de data asta a venit cu 2 zile inainte si de aceea ovulatia am avut o acum 8 zile. Si da sunt sigura ca acum 8 zile am avut ovulatia printr un test facut.

| Floridori a răspuns (pentru MaryAria):

Indiferent de lungimea ciclurilor, ovulatia are loc mereu si fara exceptii cu 14 zile inainte de initierea urmatoarei menstruatii.
Intr-un timp mai scurt, organismul nu ar putea sa se pregateasca pentru urmatorul ciclu sau pentru o eventuala sarcina.
Dar, crezi cum doresti.Pana la urma, este corpul tau...

| Anonim9991 a răspuns:

Eu zic sa faci un test sau chiar 2 sa fii mai sigura