| Buchi_Georgeta_1965 a întrebat:

Am citit despre ruperea atei la barbati.
Este posibil ca dupa varsta de 40 de ani si cu o activitate sexuala bogata, sa se intample la un moment dat ca aceasta sa se rupa dupa ani de zile? Adica pana acum nu s-a intamplat.Iar acum trei zile, intr-o partida mai furtunoasa s-a rupt si a curs destul sange.E normal? E grav? Ce tratament recomandati?

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ata se rupe foarte rar. Probabil ai fost mai excitat si ai fost putin mai brutal, poate si preludiu prea scurt sau deloc, si s-a intamplat. Daca nu s-a vindecat, poti da cu Betadina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca este posibil ca in anumite circumstante, situatii, stari de fapt, frenul penian care este de fapt o teaca/teava formata din tesut dermic, la o solicitare mai intensa cum este cea produsa de sexul anal, ori mai brusca sau in cazul unei decalotari mai violente sa se poata rupe. Sangerarea este absolut normala fiindca prin teaca respectiva trece un vas de sange destul de important. Sangele care circula prin vasul respectiv de sange, avea rolul de a iriga suprafata glandului. Atat teoretic cat si practic de obicei NU se mai face nimic. Insa unii barbati recurg la operatia chirurgicala de refacere a frenului si a respectivului vas de sange cu scopul de a mentine in continuare atat sensibilitatea cat si excitabilitatea glandului nealterata. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este ceva grav. Dar, atenție în continuare cum faci sex. Sa nu mai fii atât de brutal cu iubita.

| Quassaar a răspuns:

Tu ai scăpat lejer. Eu am avut ruptura de penis, nu vrei sa știi prin ce am trecut. Nu-i mare lucru faptul că ți+ai rupt "ața"?