| DamiPapucii a întrebat:

mam lovit tare la picior.Am cazut si mi-a curs sange.E urata buba ce sa fac. P.S Mi sau rupt si pantaloni. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Daca nu e o plaga adanca o speli abundent cu apa iar apoi folosesti antiseptice si o bandajezi, in cazul in care plaga e adanca(

| MrAngelus a răspuns:

Pune-ti bandaj cu betadina sau spirt.

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Buna.pai dezinfecteaza rana.si bandajeaz-o putin.pentru ca daca nu, se va infecta.

| mat31new a răspuns:

Spala rana (dai cu spirt daca vrei) si sa n-o acoperi cu nimic, o lasi sa se vindece singura.

| Valentyn22 a răspuns:

Spala buba sa nu fie praf ceva acolo pune un bandaj sau plasture asta depinde de marimea ei. Sau daca nici asta nu merge citez o vorba de la bunica "pupa ca sa treaca" bafta

| Ventilator12345 a răspuns:

E cam tarziu, dar daca se mai intampla, sa stii. Spala-te cu apa si sapun ( de preferat apa rece, pentru ca daca e noua rana, calmeaza) si dupa sterge-te usor cu un prosop. Lasa rana libera, sa treaca de la sine, daca pui plasture nu rezolvi nimic, inrautatesti.Am patit mai de mult si nu mi-am dat seama ca e nasol sa pui plasture pe rana cand e proaspata.

| MargarettaDulshe a răspuns:

Stiu eu ce trebuie sa faci... iei un leocoplast (crede-ma) il pui la picior acolo la buba si astepti o saptamana... si dupa aceea a disparut. FUNDA CA MERGE

| Razvanelll a răspuns:

Sa iti pui compresa cu rivanol pentru ca sa ti se dezinfecteze rana... si cu timpul buba iti va disparea dar sunt sanse sa iti ramana cicatrice toata viata.

| DamiPapucii explică (pentru Razvanelll):

Nu stiu, duminica mi s-a intamplat,si acum are sang inchis e cam adanca, nu o acopar o las sa se usuce, dar dupa ai ce sa fac?