| anonim_4396 a întrebat:

Am citit pe acest site ca daca iti incepi viata sexuala la o varsta frageda riscul de cancer de col uterin creste, iar daca te masturbezi cu vibratorul nu creste. Imi poate explica si mie cineva de ce este asa?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este complet adevarat. Pana la 17 ani si jumatate, partea cea mai vulnerabila din col este expusa traumatizarii in timpul contactelor sexuale. Sigur ca si vibratorul traumatizeaza colul, asa ca si el e un factor de risc. Totusi, cel mai important factor de risc este infectia HPV. Inceperea vietii sexuale devreme este foarte probabil legata de infectarea HPV, fiindca pustoaicele nu au prea mult discernamant si multe pot fi convinse sa renunte la prezervativ fara analize in prelabil. Ele nu-si dau seama ca si o penetrare de 20 de secunde fara prezervativ le poate infecta cu HPV. Infectarea precoce cu acest virus este egala cu cancerul ed col uterin la 10-25 de ani de la infectare.

daniela
| daniela a răspuns:

Cancerul de col uterin este provocat de o bacterie ce se afla numai pe organul sexul masculin. Deci cu cat ai mai multe relatii sexuale cu mai multi parteneri si cu ineput la o varsta frageda cu atat posibiltatea de imbolnavire este mai mare. O relatie stabila cu un singur partener este mult mai eficienta