| mikaela001 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu pentru prima oara. Eu m-am asigurat sa fiu in perioada cu fertilitate scazut,dar sunt constienta ca o data cu dezvirginare poate sa apara o a doua ovulatie. In fine... ne-am protejat,am folosit prezervativ, iar la sfirsitul actului am controlat prezervativul si nu era rupt. In plus, nu a ejaculat inauntru. Exista vreun risc de sarcina?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nici cel mai mic risc!happy
Macar de ar fi la fel de informate si constiente ca tine, toate fetele care isi incep viata sexuala!
Felicitari!

| irina20 a răspuns:

Nu! Stai linistita!happy

| mona a răspuns:

Nu exista nici un risc, stai linistita

| rebeca a răspuns:

Bună,
După cum au spus și ceilalți, nu ești însărcinată. Atâta vreme cât folosiți corect prezervativul nu vei avea probleme.
Și o mică părere dacă îmi permiți, rămâi la prezervative, nu trece pe anticoncepționalele.

| corina977 a răspuns:

Nu,stai linistita.

| iubesc a răspuns:

Buna. Stai linistita nu exista risc de sarcina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi verificat prezervativul după actul sexual şi nu a fost rupt, NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Iar dacă se rupe prezervativul POŢI folosi contracepţia de urgenţă ( pilula de a 2-a zi sau de a 5-a zi ).

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

NU. Stai linistita

| NnDWtf a răspuns:

Nu.

| Dlkee a răspuns:

Nu! Poti sta linistita! Dar ca sa nu te mai gandesti la asta poti cumpara un test de sarcina si vei scapa de indoieli. De asemenea poti merge la medicul de familie sa iti prescrie niste anticonceptionale. Si cat timp le iei iubitul tau poate sa ejaculeze in tine, pentru ca anticonceptionalele previn sarcinile nedorite. Succes!