| Andreea9876908 a întrebat:

.am 17 ani și acum 2 săptămâni am făcut o pentru prima oara cu prietenul meu.pot rămâne însărcinata dacă nu a ejaculat în mine și am folosit prezervativ(nu a fost rupt sau spart și nici nu am fost în perioada cu fertilitate ridicata)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu putin timp mai inainte am postat urmatorul raspuns (adaptat cu mici completari), care este perfect valabil si in cazul tau :
Daca in mod absolut cert/sigur NU a ajuns sperma in vaginul tau si mai ales fiindca si prezervativul a ramas intreg/intact si in plus ai fost si in perioada INFERTILA a ciclului menstrual, in acest caz este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina asa pur si simplu ''din neant'', indiferent in ce perioada a ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Multa sanatate!

| Andreea9876908 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns!

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Și noi pe fiul nostru cel mai mic l-am conceput deși am folosi prezervative in toată perioada fertila care nu s-au rupt, de aceea rata de protecție a prezervativului folosit corect e 99 la suta, pot avea loc scurgeri imperceptibile pe lângă. Soțul meu glumea ca ar trebui sa- i chemam de nași pe cei de la durex. De aceea spune Creatorul ca sexul trebuie sa aibă loc doar in căsătorie, dacă apare o sarcina surpriza nu e capătul lumii, nu omori copilul

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ati avut sex protejat de la inceput pana la sfarsit, nu exista sanse de sarcina. daca cumva a existat o penetrare fara prezrevativ, chiar si 2 cm dupa o partida sexuala sau o masturbare, atunci poate apare risc de sarcina, fiindca doar atunci exista sperma pe tractul urinar, care se poate scurge involuntar in vagin.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Chiar si daca ejacula in interior, din moment ce ati folosit prezervativul in mod corect, nu ai de ce sa iti faci griji.

Deci ca raspuns, nu, nu poti. Si ar fi trebuit sa stii acest lucru, inainte sa faceti asta, nu? thinking

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti sa ramai gravida.