| criss_1615 a întrebat:

Am facut sex cu prietena si cred ca a cazut primul "jet" in ea.credeti ca este buna pastila de a doua zi? sambata sau duminica trebuie sa ii vina ciclul. ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| deee a răspuns:

Cu cat ia pstila mai repede cu atat scad sansele de a avea o anumita sarcina big grin stai linistit, daca o ia, nu ai de ce sa-ti faci griji big grin mi s`a intamplat si mie odata laughing) dar si-a facur efectul pastilutza...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca are menstruatii regulate, riscul de sarcina este prea mic ca sa merite riscurile (mari) ale pilulei de a doua zi. daca o poate consulta un ginecolog, atunci sa mearga la medic si sa intrebe (tinand cont ca e weekend). Daca nu poate ajunge la ginecolog, atunci sunteti obligati sa riscati o sarcina (e mult prea periculos sa ia pilula de a doua zi dupa ureche, mai ales ca perioada este una cu fertilitate minima, daca are cicluri regulate).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pilula este o "bomba hormonala" si nu se ia asa, de disperare sau dupa ureche, pentru ca te poate deregla hormonal rau de tot, iti poate provoca stari de rau, greata, voma, ect.

Fuga la un medic doctorita ginecolog, la camera de garda!

| Pacala a răspuns:

@ PsihoSex: astia n-au treaba cu ginecologul, de aia isi si distrug organismul de mici. Stii tu fete care se duc la ginecolog, la 15-16 ani, cand si-au inceput viata sexuala? Eu nu. @deee: daca e sa ma iau dupa avatarul tau, esti o copila. La varsta aia tu deja iei pastila de a doua zi? Ce o sa plangi dupa sanatatea ta peste cativa ani...

| FabuloasaRO a răspuns:

Duceti-va in prima farmacie si intrebati de pilula de urgenta. Chiar daca este inainte de ciclu, spermatozoizii pot sa supravietuiasca si 7 zile in interiorul organismului ei, asa ca nu va puteti baza pe metoda asta. Pilula de a doua zi este foarte eficienta.
Raspuns oferit de http://www.fabuloasa.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai indicat este sa mearga sa ia pastila de a doua zi cat mai repede posibil

| criss_1615 explică:

S-a razolvat.mersi