| RobiiRobi a întrebat:

prietena mea ia anti-conceptionale 21 de zile pe luna, in data de 8 le-a intrerupt, adica ieri, din cauza ca trebuie sa ii vina ciclul, si azi am facut sex neprotejat si mi-am dat drumul in ea. Inca nu i-a venit ciclul, deci daca maine i-ar veni ciclul, ar putea ramane insarcinata? In orice caz, maine dupa-masa ii cumpar pastila de a 2-a zi, dar vreau si parerea unor persoane care stiu ceva despre asta.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-am înţeles prea bine faza cu : "le-a intrerupt... din cauza ca trebuie sa ii vina ciclul" happy

AC se "întrerup" doar la terminarea foliei, după o administrare de 21 de zile, pentru acea pauză de 7 zile!

Dacă AC au fost administrate CORECT, atunci nu există risc de sarcină!

Oricum, eu NU am de unde să ştiu ( NU pot ghicii ) ce şi cum a făcut prietena ta...

De asemenea, NU se poate administra "pilula de a 2-a zi" în timpul tratamentului cu AC şi încă cel puţin 6 luni după terminarea acestuia!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Pe lumea aceasta nimic nu mai este sigur. Asteapta doua cicluri consecutive.

| RobiiRobi explică (pentru neutrino):

Incearca sa imi explici mai in amanunt te rog, nu ma pricep la asa ceva.

| Alcyon a răspuns:

Cum sa ia pilula de a doua zi, daca face tratament cu AC? Voi credeti ca pastilele astea-s bombonele? Sunt bombe hormonale, isi da organismul peste cap si poate sa se imbolnaveasca. Daca a luat anticonceptionalele corect, n-are cum sa ramana (bine, acum nicio metoda nu-i 100% dar oricum...)

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca a luat pastilele zilnic timp de 21 de zile si acea intrerupere cum o numesti tu este pauza de 7 zile, atunci este protejata.
Cum sa ia pastila de a doua zi daca ia in acelasi timp AC, voi ganditi?
Nu e suficient ca sunt destul de pacatoase AC ii mai dai si o bomba hormonala ca apoi sa se intrebe de ce are nu stiu ce probleme de sanatate.
Nu-i mai cumpara nimic ca nu este cazul, si pe viitor ca sa nu stati in stres protejati-va in pauza de 7 zile in cazul in care aveti contact sexual.

| Deanimus a răspuns:

Pai ia 21 cu 7 zile pauza, cum adica le-a intrerupt? Daca te referi ca a terminat cele 21 de pastile si a intrat in pauza de 7 zile, nu-ti fa griji, nu trebuie protectie suplimentara, nu are cum sa ramana insarcinata pentru ca protectia exista si-n acele zile de pauza. Daca dupa cele 7 zile de pauza nu-i vine menstruatia, atunci e o problema, dar n-as prea crede, daca le-a luat asa cum trebuie.

| sweet22D a răspuns:

Mai bine ii explici farmacistei ce s-a intamplat si te va lamuri. E cam periculos sa ii dai pastila de a doua zi asa...de capul tau.