| mike98 a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu prietena mea...stiu ca am facut o prostie ca nu am folosit prezervative de mai multe ori, dar am avut grija sa fiu curat si ca niciodata sa nu imi "dau drumul" in ea.Prietenei mele i-a venit ciclul,cu intarziere dupa parerea mea,dar ea spune ca asa ii vine de obicei,cam la o luna si o saptamana,ea e plecata de cam doua luni,odata ce ei i-a venit menstruatia, chiar si daca ar fi cu intarziere, e posibil ca ea sa fie insarcinata? Dupa menstruatie nu am mai avut nici-un contact sexual.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna ultima menstruatie reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Daca ultima/ultimele menstruatie a prezentat caracteristici normale precum perioada de manifestare, cantitate de menstra eliminata, culoarea acesteia, fluxul zilnic de eliminare, etc. se poate considera ca nu exista probabilitatea si nici posibilitatea de a fi insarcinata. Intarzierea inceperii menstruatiei intotdeauna are cauze de natura endocrin-hormonala.Este posibil ca prietena ta sa aiba un ciclu menstrual mai lung deci sa nu fie vorba de intarziere. In cazul in care dupa ultima menstruatie nu ati mai avut/intretinut contacte sexuale poti fi linistit fiindca nu poate exista nici un motiv de ingrijorare. Multa sanatate.

| mike98 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc, asta m-a mai scos putin din starea de stres pe care o aveam, desi inca sunt suspicios in legatura cu toata povestea asta, este 100 % ca e imposibil sa fie insarcinata? Yinand cont sa zicem ca ar fi avut ciclul intarziat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mike98):

O menstruatie falsa peste o sarcina se produce foarte rar si insasi modul de manifestare nu poate fi confundata cu o menstruatie normala. Chiar daca nu se poate spune niciodata ca ar fi 100% sigur dar ca este aproape de acest procentaj da.

5 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia nu este bortoaasa

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul s-a intamplat asa cum zici tu, prietena ta nu poate fi gravida.

| aCek1ng a răspuns:

Daca zici ca i-a venit si dupa nu ati mai avut contact nu are cum sa fie insarcinata.