| ColdShadows123 a întrebat:

Am facut sex neprotejat in a 4a zi a ciclului menstrual, dar a ejaculat in afara. De atunci am avut niste zile foarte stresante, nu doar cu gandul ca as putea fi insarcinata, dar cu alte probleme zilnice. Acum sunt in a 9a zi a ciclului, prima fiind ziua in care a inceput si simt durere in zona abdominala, aproape ca cea din timpul menstruatiei, doar ca nu asa de puternica. Ar putea sa fie doar ovulatia mai devreme din cauza stresului, sau ar trebui sa ma ingrijorez? De obicei am ciclu regulat( 27-29 de zile), doar ca luna trecuta a fost la 26 de zile si ma gandeam ca poate se intampla acelasi lucru si de aceasta data.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea unei sarcini in urma unui sex neprotejat care chiar si in cazul in care s-ar fi terminat CU ejacularea spermei IN vagin, dar care a fost intretinut in ziua a 4-a a unui ciclu menstrual a carei lungime are mereu peste 25-26 de zile, teoretic este considerat ca fiind IMPOSIBIL iar practic ar putea exista o probabilitatede 3-5%. Fiindca sperma a fost ejaculate in afara vaginului se poate aprecia fara teama de a gresi ca in actuala situatie prezentata este ilogica si irationala orice teama sau ingrijorare, deoarece OVULATIA nu se poate produce niciodata inainte de a 12-a zi a ciclului menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai problema cu stress-ul, nu cu sarcina.
Rebuie sa rezolvi doua probleme:
1. Sa-ti atenuezi starea de stress! Pentru asta iti recomand sa bei zilnic cate 1-2 cani de ceai combinat: salvie + tei indulcit cu miere de albine. Face minuni!
2. Sa te interesezi de metode cu care poti urmari ciclul menstrual, mai ales perioada cand poti ramane insarcinata (de exemplu metoda cu termometru). Astfel vei putea avea viata intima mult mai placuta, fara a fi inca o sursa suplimentara de stress.winking

| MihaiNicu23 a răspuns:

Din cauza ciclului neregulat poti avea aceste dureri, iar gravida nu ai cum sa fii ca ai facut-o pe timpul menstruatiei.

| porcarumadalina a răspuns:

Ai facut sex cand aveai menstruatie?
Daca da nu ai de ce sa iti faci griji