| xbugs a întrebat:

Am facut sex neprotejat, pentru o putin timp cu prietena mea. cum imi dau seama daca aceasta a ramas sau nu insarcinata.
mentionez ca nu mi. am dat drumul in ea.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina NU se poate forma oricand, oricum si din orice sau...din nimic. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta pe care o are, dar care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand prietena ta poate sa ramana insarcinata NUMAI daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica intruna dintre cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei. Doar in acest caz si moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma a ajuns in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate). Fiindca tu esti singurul care ar trebui sa stii in ce moment al ciclului menstrual a fost intretinut sexul amintit si de asemenea tot tu esti ce care stie in mod sigur si precis daca esti sau nu capabil sa-ti retii perfect ejacularea pentru a te incumeta sa intretii sex neprotejat poti sa iti raspunzi la aceasta intrebare. Tu esti singurul care poate aprecia daca au fost intrunite conditiile minim necesare dar OBLIGATORII pentru a se putea forma o sarcini in acest caz. In concluzie probabilitatea ca prietena ta sa ramana insarcinata este cuprinsa intre 0% si 100%. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa 21 de zile de la actul sexual, ea va face un test de sarcina si o vizita la ginecolog. Asa va veti da seama

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca este insarcinata.
In orice caz, fata poate ramane insarcinata doar daca era in perioada fertila si au existat mai multe partide consecutive de sex, chiar daca nu ti-ai dat drumul in ea.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ti-ai dat drumul in ea nu poate fi gravida.

| Chetys a răspuns:

Nu poate rămâne însărcinată daca stii sigur ca nu ti-ai dat drumul si nu erai la sfârșit, insa te sfătuiesc sa nu mai faci asa pentru a nu mai sta cu grija..pentru ca si eu am facut asta si am stat degeaba cu grija