| Mihaela2022 a întrebat:

Am facut un avort in urma cu 5 ani si nu mai pot ramane insarcinată.
Am avut contact sexual in a 10- a zi de la menstruatie.
Menstruatia imi vine la 28 de zile.
Am facut test si a iesit negativ, ceea ce m-a pus pe gânduri. Oare nu pot sa raman insarcinata?
Sau in a 10-a zi nu eram in perioada fertilă? Ce credeți?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, este cunsocut ca avorturile pot provoca infertilitate.

La un ciclul care se succede la 28 de zile, ovulatia se produce in ziua a 14-a, iar tu in ziua 10 erai inca intre perioada nefertila si cea cu fertilitate redusa.
Fa sex in zilele 14 si 15 dupa menstruatie, ca acelea sunt fertile, maxim.

| mihai69 a răspuns:

Nu e relevant dacă asta s-a întâmplat doar o singură dată.
Ai putea fi sterilă doar dacă ai încercat să rămâi gravidă măcar doi ani la rând, cu un partener cu o spermogramă ok, cam în fiecare zi a ciclului, nu doar în cele considerate fertile.
Ar mai fi nevoie și de ceva controale medicale amănunțite care să confirme asta.

| Hammurabi a răspuns:

Un singur contact în a 10-a zi?
Îți dorești să rămâi însărcinată sau doar testai? laughing
Pentru că, dacă chiar îți dorești, trebuie să "munciți" ceva mai mult tu și soțul/prietenul tău.

Dintr-un singur contact sexual poți rămâne însărcinată numai dacă nu-ți dorești. Așa spune Murphy. laughing

| ywar a răspuns:

Ai facut un avort si e ca si cum ai fi facut o crima. Probabil ca ti-a tras-o unu' si ai ramas bortoasa. Acum cand iti doresti un copil nu il mai poti avea. Daca un minim de minte intelegi ce s-a intamplat. Inainte sa incerc sa concep un copil, eu as trece pe la biserica sa ma spovedesc si eventual sa ma impartasesc, daca duhovnicul imi permite asta.
Stiu, am fost dur cu tine, dar puteai sa nu ajungi aici. Daca acel copil care a fost in tine nu avea vreo boala nu trebuia sa-l omori.

| Floridori a răspuns:

Se considera a fi o problema de fertilitate incercarile esuate timp de minim 1 an de zile.
Iar avortul nu prea cauzeaza astfel de probleme, mai ales daca nu ai avut complicatii ulterior.

In cazul unui ciclu de 28 de zile, perioada fertila este cuprinsa intre zilele 10 si 15 ale ciclului, ovulatia fiind in ziua 14.
Sansele de sarcina in fiecare zi fertila din cele 6 sunt cam asa:
-ziua 1: 10-15%;
-ziua 2: 30%
-ziua 3: 60%
-ziua 4: 75-80%
-ziua 5 (aceasta fiind si ziua ovulatiei): 90-95%;
-ziua 6: 20-30%.

Numai 45% dintre cupluri vor obtine o sarcina in primele 3 luni, iar 90% in primul an de incercari.

Daca ai incercat o data si fix in ziua cu cele mai putine sanse de sarcina din toata perioada fertila, nu inseamna ca nu poti ramane insarcinata.
Inseamna ca ovulul nu a fost fertilizat, sansele ca spermatozoizii ramasi in vagin, uter si trompe dupa acel contact sa fi fost inca viabili in ziua ovulatiei, fiind infime.

| mi25 a răspuns:

Vrei baiat? Sex in ziua 14. Vrei fata? Sex in ziua 11-12.
Poti face sex si de 2-3 ori in perioada fertila, care ti-a spus-o cineva mai sus.

| Mariaa005 a răspuns:

Medicul îți poate oferii un tratament adecvat pentru fertilitate și poți pe langa, să te iei după calendarul tău menstrual când ești în perioada cea mai fertilă și să încerci metoda asta în repetate rânduri până ramai însărcinată.

Sper că am reușit să te ajut măcar într-o măsură mica.

| Stonehard a răspuns:

Moral vorbind, dupa ce ai facut avort, vrei sa iasa, asa cum ai pusca din degete? Ca sa iasa, trebuie munca, rabdare...