| pitiqueblondin a întrebat:

Am facut zilele trecute la ginecolog o ecografie transvaginala. Eu cred de cateva saptamani ca am o sarcina extrauterina, insa doctorul mi-a spus ca nu am nicio sarcina, nu a vazut decat ca am o anexita hemoragica. A nu se interpreta ca ma indoiesc de aptitudinile lui de doctor! Intrebarea mea este: la ecografia asta transvaginala (pe care mi-a facut-o cu o sonda introdusa in uter) se poate vedea daca cumva as avea sarcina extrauterina? Nu mi-am facut niciun test de sarcina, dar sper cat de curand sa imi fac unul. Astept un raspuns, poate s-a confruntat cineva cu situatie de genul asta...

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Sonda vaginala se introduce in vagin, nicidecum in uter. Daca ai fi avut o sarcina extrauterina de cateva saptamani, aceasta s-ar fi vazut cu siguranta la ecograf. Daca ai dubii, fa un test de sarcina, acesta va iesi pozitiv daca ai o sarcina.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La ecografia transvaginala sonda se introduce in vagin, nu in uter. Si in general se vad sarcinile extrauterine, dar nu e imposibil ca o sarcina foarte mica sa fie confundata cu o leziune inflamatorie a anexei. Daca ai motive certe sa te indoiesti, ar fi mai bine sa mai consulti un ginecolog.

Janina
| Janina a răspuns:

Mai nu stiu exact sa iti zic, dar acum 4 zile am fost la ginecolog si mi-a zis ca, crede ca am o sarcina extrauterina!
eu am ramas putin mirata, deoarece stiam ca m-am protejat bine, cand i-am zis asta a zis ok, inseama ca mi s-a parut.
Eu de atunci am ramas in dubii.