| Andreeadede11 a întrebat:

Prin ecografia intrauterină se poate afla dacă ai sarcină extrauterina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Prin ecografie atat simpla, abdominala cat si trasvaginala se poate depista o sarcina extrauterina. Daca exista suspiciune si testul de sarcina sau analizele de laborator specifice ies pozitive se face ecografie (dar doar dupa cel putin o luna de sarcina) si asa se poate pune diagnosticul. Pe ecografie se poate vedea daca sarcina e una normala sau nu.