| danan a întrebat:

Am folosit inelul NUVA RING 3 saptamani, conform prospectului ar trebui sa-l scot astazi, iar peste 7 zile sa introduc unul nou.
Am avut contact sexual aseara, mai sunt protejata daca-l scot azi?
Va multumesc.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Inelul NuvaRing se comportă ca toate tabletele anticoncepţionale : se foloseşte 3 săptămâni, apoi 1 săptămână PAUZĂ ( perioadă în care ai menstruaţia ), apoi alte 3 săptămâni folosire un inel NOU, apoi 1 săptămână pauză, etc.

La fel ca şi la contraceptivele orale, în perioada de pauză ( de o săptămână ) eşti PROTEJATĂ - chiar dacă aseară ai avut ultimul contact sexual, sau chiar dacă faci sex în săptămâna de pauză!

IMPORTANT este ca să introduci NOUL inel la fix o săptămână ( după scoaterea celui precedent ), la aceeaşi oră - sau cu cel MULT 3 ore întârziere!
Dacă depăşeşti 3 ore întârziere, atunci în următoarele 7 zile sunt necesare metode alternative de contracepţie!