| wolder a întrebat:

Folosesc Nuva Ring [inel intravanginal contraceptiv] si am fost internata SPITAL unde mi s-au facut foarte MULTE injectii si perfuzii.
si ma intrebam daca mai sunt PROTEJATA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca printre acele medicamente primite au fost antibiotice sau sedative, nu mai esti protejata. Nu conteaza cat de multe au fost, ci exact ce medicamente ai primit.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE ce "injectii si perfuzii"!

NU avem cum să ghicim ce medicamente ţi s-au administrat :)

Dacă ţi s-au administrat antibiotice, atunci efectul contraceptiv este DIMINUAT!

În acest caz, TREBUIE să foloseşti măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe perioada tratamentului cu antibiotic + ÎNCĂ 7 zile după terminarea acestuia.

De asemenea, să ŞTI că inelul contraceptiv poate INFLUENŢA rezultatul unor analize de sânge/urină!

"Utilizarea altor medicamente
Întotdeauna spuneţi medicului care vă prescrie NuvaRing ce medicamente sau preparate din plante folosiţi deja. De asemenea, spuneţi oricărui alt medic sau dentist care vă prescrie alt medicament (sau farmacistului care eliberează) că folosiţi NuvaRing. Ei vă pot spune dacă este necesar să luaţi precauţii contraceptive adiţionale şi, dacă da, pentru cât timp.
Anumite medicamente pot provoca probleme specifice atunci când utilizaţi contraceptive hormonale cum este NuvaRing
 Există medicamente care pot face NuvaRing mai puţin eficace în prevenirea sarcinii, sau pot determina apariţia unei sângerări neaşteptate. Acestea includ medicamente folosite pentru tratarea:
o epilepsiei (de exemplu primidonă, fenitoină, barbiturice, carbamazepină, oxcarbamazepină, topiramat, felbamat);
o tuberculozei (de exemplu rifampicină);
o infecţiei cu HIV (de exemplu ritonavir);
o altor boli infecţioase (antibiotice, cu excepţia amoxicilinei şi doxiciclinei despre care s-a arătat că nu influenţează eliberarea hormonilor din NuvaRing).
 Preparatele din plante care conţin sunătoare pot de asemenea să împiedice NuvaRing să acţioneze corespunzător. Dacă doriţi să folosiţi preparate din plante care conţin sunătoare în timp ce deja utilizaţi NuvaRing trebuie să discutaţi întâi cu medicul dumneavoastră.
 NuvaRing poate, de asemenea, interfera cu acţiunea altor medicamente, - cum sunt ciclosporină şi antiepilepticul lamotrigină.
Puteţi folosi tampoane în timpul utilizării NuvaRing. Introduceţi NuvaRing înainte de a introduce un tampon. Trebuie să fiţi atentă la scoaterea tamponului ca să fiţi sigură că inelul nu este tras afară accidental. Dacă inelul iese afară, doar clătiţi inelul cu apă rece sau călduţă şi reintroduceţi-l imediat.
Utilizarea de spermicide sau medicamente antimicotice vaginale nu va reduce eficacitatea contraceptivă a NuvaRing.
Analize de laborator
Dacă urmează să vi se efectueze o analiză a sângelui sau urinii, spuneţi personalului medical că folosiţi NuvaRing, deoarece acesta poate influenţa rezultatul unor analize." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......07.12.pdf

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Daca ai avut si antibiotice in traramentul injectabil, contraceptia e anulata, deci CEl putin o saptamana foloseste si alt contraceptiv.