| ATB a întrebat:

Am folosit metoda Coitus interruptus timp de 1 an cu prietena mea si nu a fost nicio sarcina...este posibil ca pe viitor sa ramana insarcinata daca folosesc aceeasi metoda?

Răspuns Câştigător
| monyalexandra a răspuns:

Eu si prietenul meu, actualul sot, folosim aceasta metoda de aproape 9 ani si nu am ramas gravida nicio data, asa ca dupa parerea mea, nu poate ramane sau este un risc mult prea mic. Sper ca ti-am fost de folos!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil ca tu sau prietena ta sa aveti probleme de fertilitate. Sau e posibil pur si simplu sa fi avut noroc. Sigur ca poate sa ramana insarcinata cu aceeasi metoda. E ca si cum ai zice: am dat de 10 ori cu banul si a cazut numai pajura. E posibil sa cada vreodata banul? Sigur ca da, norocul e schimbat-or.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ştii cum e, merge, merge bine. Dar, e suficient o dată să nu meargă şi atunci e de naşpa.
Dacă sunteţi stabili, mergi cu ea la un control de specialitate pentru a i se prescrie anticoncepţionale şi aţi scăpat amândoi de griji.
Coitus interruptus e o metodă destul de (a se înţelege clar că nu "foarte") eficientă dar şi stresantă cel puţin pentru bărbat pentru că stai tot timpul stresat şi nu te poţi bucura de actul sexual în sine.
Părerea mea...

Abh
| Abh a răspuns:

Metoda nu asigura securitate deplina, esecul metodei fiind apreciat la 10-25%. In plus, are si multe alte dezavantaje:scaderea libidoului, tulburari de comportament sexual, impotenta, tulburari de dinamica sexuala la ambii parteneri. Metoda poate fi considerate frustranta de catre barbat si trebuie evitata daca acesta sufera de ejaculare precoce sau daca partenera nu poate fi adusa la orgasm.

| Lorelai a răspuns:

Daca esti foarte sigur pe tine, atunci nu e posibil. Oricum felicitari, sunt putini care pot practica aceasta metodabig grin

| αndï a răspuns:

Mai clar zis omul o scoate inainte sa isi dea drumul, e una din cele mai utile metode contraceptive, daca nu iti dai drumul in ea nu are cum sa ramana insarcinata decat daca este pe stop, dar poate duce la impotenta pe la 50~ de ani daca faci sex ca spartul si folosesti mereu metoda asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc metoda asta, cu partenerul meu, de 5 ani de zile si nu am ramas niciodata insarcinata.chiar ma rog la Dumnezeu sa dea gres, poate poate o punem de un bebe, dar el nu prea se grabeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am folosit aceeasi metoda 5 ani si nu am ramas insarcinata dar ai grija cand consumi alcool sa nu cumva sa nu o scoti la timp

| rak751 a răspuns:

Nu va ramane. Dar asta depinde doar de tine.(Nu spune nici odata "mai stau putin" ca o patesti.)