| Greta4825 a întrebat:

Daca am folosit metoda calendarului impreuna cu coitus interruptus ce sanse exista sa raman gravida?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Şansele sunt de 15-20 % DACĂ folosiţi şi prezervativul în perioada da fertilitate RIDICATĂ ( aşa cum spunea şi i86e2 ) - cu CONDIŢIA ca să ai ciclu REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile )!

Şi SPER că metoda „coitus interruptus" NU o folosiţi în perioada cu fertilitate RIDICATĂ, ci în rest – altfel poţi rămâne însărcinată de la lichidul preseminal!

În primul rând ar fi important de ştiut ce vârstă ai, dacă ai ciclu REGULAT; apoi, ar fi interesant de ştiut la ce vârstă ţi-a venit prima dată menstruaţia - acel aspect ne ajută să ne dăm seama dacă eşti destul de pregătită/dezvoltată din punct de vedere fizic ( pentru o eventuală sarcină, discutăm la cazul general )!

De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sanse minime[aceiasi metoda folosesc si eu de la inceput]

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mici, dar asta nu inseamna ca nu exista. Oricand poate aparea o surpriza. Folositi prezervativul.

| i86e2 a răspuns:

Șansele sunt mici, dacă folosiți prezervativ în perioada de fertilitate, adică 5 zile înainte de ovulație, 2-3 zile după. happy