| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema și vă scriu în speranța că m-aţi putea sfatui sau ajuta.

Am 18 ani. De obicei ciclul meu este de 31 de zile. Îmi notez din 2014, de când am început viata sexuala, însă, câteodată mai întârzie, cel mai mult a întârziat 16 zile.

Ultima dată am avut menstruație pe 28 iunie. Am avut contacte sexuale neprotejate cu un singur partener, însă fără ejaculare înăuntru. În iulie, pe 28, când trebuia să am iar menstruație, am plecat la mare. Mi-a întârziat, așa că am început să fac teste de sarcină din a treia zi de întârziere. Inițial, m-am gândit că din cauza vacanţei, fiindcă am schimbat modul de viață brusc, am dormit în cort, am mâncat puțin, am băut...

Actual îmi întârzie de 14 zile, chiar și azi dimineață, conform instrucțiunilor, am mai făcut un test de sarcina de tip bandă, care a ieșit negativ. Este al patrulea test de sarcină negativ, făcut de când a început să îmi întârzie menstruația. În rest, gândindu-mă la o sarcină, pot spune că nu am alt simptom : nu am grețuri, pofte, nu mă doare nimic, nu-s obosită.

Ţin să precizez că totul a coincis și cu o perioada de stres și griji, datorită faptului că mama mea a suferit niște probleme de sănătate serioase.

Voi ce părere aveți? Aș putea exclude posibilitatea unei sarcini? Am vreo dereglare hormonala?

P.S. nu mai iau niciun fel de pastile de 3 ani.

Ofer fundiţă, voturi și multumiri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti ofere un raspuns cert, concret dar mai ales corect fiindca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT. Se pot formula doar simple presupuneri absolut subiective. In astfel de cazuri femeia este "condamnata" sa intretina mereu doar contacte sexuale protejate. Pentru a avea o viata sexuala normala si fara dureri de cap si lipsita de intrebarile aproape permanente privind posibilitatea formarii unei sarcini nedorite, ar fi indicat sa urmezi un tratament hormonal prin care sa se incerce sa ti se regleze ciclului tau menstrual in vederea transformarii acestuia intr-un ciclu menstrual REGULAT. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la o consultatie giencologica pentru ca noi nu putem sa ne dam cu ghicitul pe aici, oricum nu te ajuta parerile noastre, pana nu te consulta un medic pe viu.