| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Am și eu o problema și vă scriu în speranța că m-aţi putea sfatui sau ajuta.
Am 18 ani. De obicei ciclul meu este de 31 de zile. Îmi notez din 2014, de când mi-am început viata sexuala, însă, câteodată mai întârzie, cel mai mult a întârziat 16 zile.
Ultima dată am avut menstruație pe 28 iunie. Am avut contacte sexuale neprotejate cu un singur partener, însă fără ejaculare înăuntru. În iulie, pe 28, când trebuia să am iar menstruație, am plecat la mare. Mi-a întârziat, așa că am început să fac teste de sarcină din a treia zi de întârziere. Inițial, m-am gândit că din cauza vacanţei, fiindcă mi-am schimbat modul de viață brusc, am dormit în cort, am mâncat puțin, am băut...
Actual îmi întârzie de 14 zile, chiar și azi dimineață, conform instrucțiunilor, am mai făcut un test de sarcina de tip bandă, care a ieșit negativ. Este al patrulea test de sarcină negativ, făcut de când a început să îmi întârzie menstruația. În rest, gândindu-mă la o sarcină, pot spune că nu am alt simptom : nu am grețuri, pofte, nu mă doare nimic, nu-s obosită.
Ţin să precizez că totul a coincis și cu o perioada de stres și griji, datorită faptului că mama mea a suferit niște probleme de sănătate serioase.
Voi ce părere aveți? Aș putea exclude posibilitatea unei sarcini? Am vreo dereglare hormonala?
P.S. nu mai iau niciun fel de pastile de 3 ani.
Ofer fundiţă, voturi și multumiri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de un ciclu menstrual neregulat si din acest motiv nu se poate determina sau mai bine zis nici estima lungimea ciclului. Deoarece ai dat doar cateva informatii care sunt si insuficiente si imprecise se pot formula doar simple pareri maimult sau mai putin subiective. Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala si nu de o sarcina fapt dovedit atat de rezultatele testelor de sarcina efectuate cat si din descrierea modului in care au fost intretinute contactele sexuale. Un raspuns precis indubitabil poti obtine doar efectuand un test de sarcina pe baza analizei sangvine efectuate intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La o asemenea intarziere nu ai cum sa excluzi posibilitatea unei sarcini.

| VictorVictoras a răspuns:

100% nu ai de ce sa-ti faci griji stai linistita daca testul a iesit negativ chiar nu ai de ce sa-ti faci griji acel test este 99% sigur iar eu iti mai dau 1% sa fi pe deplin convinsa!