| justeveblog a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare care mă macină de câteva zile.

Am 16 ani și în urmă cu câteva luni mi-am început viața sexuală. Mereu am avut contact sexual protejat. Iar de fiecare data verificam să văd dacă prezervativul este în regulă.

În urmă cu o lună am avut un accident nefericit, prezervativul s-a rupt, dar am luat pastila de a doua zi, Escapelle, în primele 7 ore după contact. Nu am avut absolut niciun efect secundar, iar menstruatia a venit în data obișnuită.  Tind sa menționez că nu e regulată și de obicei 2 luni e pe aceeași dată și după se schimbă.

Acum 2 săptămâni am avut din nou un accident și prezervativul s-a rupt din nou și am luat din nou Escapelle, deși stiam ca nu e prea indicat să iau atât des cea aceasta pastilă, am luat-o deoarece eram stresată. După o săptămână am avut niste scurgeri vaginale, care în prima faza credeam că e menstruatia, fiind acea lună în care se schimbă data, dar era destul de diferită decât menstruatia normala. Nu era abundenta și avea o culoarea mai închisă. Aceste sangerari au durat in jur de 3 zile. Intrebarea mea e urmatoarea, ce înseamnă acele sangerari, există riscul să fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce este folosita pastila contraceptiva, de obicei/aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a circa 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2), sau pastila avortiva ellaOne, se produce o sangerare care cantitativ este slaba de sange rosu inchis care este foarte mult diferit de sangele menstrual. Aceasta sangerarea de obicei se poate manifeste 1-2 zile si doar foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva care isi manifesta/exercita efectul asupra celor 2 ovare si ca urmare se produce efectului de dereglare a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU are VREO SEMNIFICATIE fiindca NU indica nici faptului ca acei hormoni din continutul pastilei folosite si-au facut sau nu si-au facut treaba. Indicatia/informatia care sa ateste faptul ca a avut loc si ca s-a produs sau nu efectul contraceptiv, se adevereste ca fiind sigura doar atunci cand porneste menstruatia. Pana in acel moment in care incepe sa fie eliminat endometrul din uter prin procesul sangerarii nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Iar in cazul in care lungimea ciclului menstrual se deregleaza mai sever si din acest motiv NU porneste menstruatia, atunci dupa perioada de 21 de zile de asa zisa ''intarziere'', raspunsul corect este oferit de testul de sarcina.
Nu ai specificat daca inainte de a folosi pastila contraceptiva, ai si verificat daca esti in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual prin efectuarea unui test de fertilitate/ovulatie, pentru a nu folosi INUTIL pastila si a-ti ''otravi'' organismul fara niciun rost... AIUREA. Un set de 6 testere de fertilitate/ovulatie (care pot fi folosite in 6 astfel de situatii) costa in jur de 20-21 lei. Multa sanatate!
https://testulbarza.ro/product/test-de-ovulatie-5-2/

| justeveblog explică (pentru corbulalbrosu):

În septembrie mi-a venit pe 17, la fel și în august, iar după ce prezervativul s-a spart pentru a doua oară, am calculat și eram cam cu 2 zile înainte de ovulație.

1 răspuns: