| lia_4215 a întrebat:

...am inceput sa iau milligest acum o luna, prima pastila am luat`o pe data de 3 decembrie din a 5a zi a menstruatiei deoarece asa mi-a zis doamna doctor(+7 zile prezerv.). Acum sunt in a 4 a zi de pauza si mi-a venit menstruatia. a doua folie ar trebui sa o incep pe 31 decembrie, fiind tot in a 5 a zi a menstruatiei.Este nevoie din nou de protectie 7 zile? Mentionez ca am luat 7 zile de antibiotice... dupa care am mai avut de luat 8 pastile de milligest pana la terminarea foliei.multumesc pentru raspuns.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie de protectie suplimentara decat in prima luna. Insa in perioada in care iei antibiotice (toata durata tratamentului) plus minim 7 zile dupa aceea e obligatorie folosirea prezervativului la fiecare act sexual.

Abh
| Abh a răspuns:

Ar fi bine sa te mai protejezi cateva zile deoarece antibioticele pot scadea actiunea anticonceptionalelor.