| MarDa12 a întrebat:

Am inceput sa ma vad cu o fata de etnie diferita si as vrea sa stiu cum as putea s-o surprind placut.
Fata este slovaca, dar nascuta in Romania. Acasa vorbeste slovaca, scoala a facut-o in slovaca, lucreaza cu Slovacia la o corporatie. Deci este cumva legata de tara aia. Si da, normal ca vorbeste romana la perfectie.
Dar as vrea sa o surprind cumva placut. Sa incep sa invat limba parca e nerealist. Ma gandeam ca poate o excursie de weekend in Slovacia sau Cehia. Citeste foarte mult. Poate as putea sa ii iau niste carti de autori slovaci? Sincer, mare lucru nu stiu despre Slovacia. Poate au ceva obiceiuri de dating la care tin. Orice sfat e bine venit.
PS. AM 28 de ani, ea 26

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rînd asigura te ca si ea te place ca daca ea nu te place degeaba faci eforturi pentru ea, daca ea te place si va potriviti toate vin de la sine vor decurge normal, înainte de a i face cadouri sau a o duce in excursii pe care le vei platii tu, vorbeste cu ea incearca sa aflii cît mai multe despre ea, ce face ea aici in Romania de ce s-a intors? Aici mai are rude sau a venit doar sa viziteze unele locuri? Familia ei este aici sau in Slovacia? Si tu unde ai cunoscut o pe fata aceasta? Nu pune sentimente ca daca ea nu te acceptă sau are prieten in Slovacia sau aici in Romania cunoaste pe altcineva te va deprima.

| MarDa12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai am zis clar ca e iubita mea

Am zis clar ca e nascuta in Romania

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MarDa12):

Nu ai scris asa, ai zis ca ai inceput sa te vezi cu o fată, acum vi si spui ca este iubita ta?

| MarDa12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mie nu mi se pare ca daca zici ca te vezi cu cineva inseamna ca inca nu stii daca tipa e sau nu interesata. In orice caz, am spus ca e nascuta aici, de etnie diferita. De unde sa se intoarca?

| dullcat a răspuns:

Din punctul meu de vedere, sa inveti limba unei tari e cel mai flatant lucru pentru nativii de acolo. Dar daca nu aveti o relatie de lunga durata, poate este un gest prea pripit, care implica multa munca.
Ai putea in schimb sa ii faci o declaratie sau sa ii scrii cateva randuri intr-o mica scrisoare, in limba ei. Ai google translate la dispozitie si sunt sigura ca va aprecia oricum faptul ca imbratisezi originea ei, chiar daca acum este stabilita in Romania.

Sau ai putea sa alegi un film in limba ei, cu subtitrare in romana, sa poti intelege si tu. Gasesti pe Youtube video-uri in engleza cu obiceiuri si informatii interesante despre aceasta tara. Unii au canale despre ce sa vizitezi in fiecare si cum sa te feresti de posibile inselatorii si scams.
O excursie, asa cum ai spus, imi pare o idee minunata.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dullcat):

Fata este româncă clar stie româneste, si el îi poate scrie si vorbi cu ea româneste

| dullcat a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Autorul a zis ca vrea sa o surprinda placut si a dat de inteles destul de clar ca vrea sa aiba legatura cu originea ei.

| ywar a răspuns:

Cum a zis si nenea Puiu: "Cehia si cu Olanda porneste ca favorite". Cum o surprinzi? Ii deschizi picioarele si un sex bun nu a omorat pe nimeni!

| anonim3247 a răspuns:

Te comporți normal ca și cum ar fi româncă.

| NimanuiNuIiPasa a răspuns:

Sti ca nu e neaparat sa ii iei ceva legat de slovacia, daca a stat atat in slovacia esti constient ca poate i s-a luat de tara aia, fa ceva dragut scoateo la un colt de paine, la o apa plata, la o sarma, un mic de la obor, ceva mic acolo, sau daca nu il dai pe el groso, daca nu e multumita, aia e frate mergem inainte