| Maya_3468 a întrebat:

Am intrat la liceu pe profil real la mate-info[nu intensiv] ce lectii se fac la informatica pe 9a?:] e greu? ce sfaturi imi dati?[FUNDA]

5 răspunsuri:
| vladmR a răspuns:

Pseudocodul e mai nasol, dar dupa ce faci pe pc e ok

| 0000anonim0000 a răspuns:

Limbaj de pseudocod, cam tot anul(limbaj natural, daca x mai mare ca y atunci bla bla bla). E o porcarie. Pe la sfarsit incepe limbajul de programare propriu-zis, cel putin asa a fost la mine. De greu nu e greu, o sa iti placa, desi nu are absolut niciun rost pseudocodul, te invata sa gandesti unele probleme, si sa inveti algoritmii elementari spre semestrul II. De sfaturi...incearca sa nu te pui in gura cu proful/profa adica sa nu il/o contrazici, pentru. ca. din experienta proprie nu o sa iasa deloc bine, desi am avut intotdeauna dreptate la probleme si asa mai departe, tot pe mine m-a depunctat/defavorizat pentru. ca am indraznit... sa ridic mana sa-i zic ca a gresit, ma rog. Ai grija. vb frumos, asculta, chiar daca nu are dreptate agreeaza ce zice, si daca iti dai seama ca ar putea sa faca si in alt fel, spune-i, dar politicos. Funda?happy

| Zap a răspuns:

Si eu sunt la acelasi profil. O sa faci TIC si Programare.

Tic> O sa iei Microsoft Word de la capat apoi o sa lucrezi in html(site-uri)

Programare> o sa incepi cu pseudocod apoi algoritmi si apoi Limbajul Pasqal (daca ai facut in generala o sa ti se para destul de usor)

E esential sa pricepi totul de la inceput ca o sa iti fie foarte greu sa inveti dupa aceea.

| Luiza_2688 a răspuns:

Intai faci pseudocod,apoi intri in limbaj(C++) si faci algoritmi, tablouri unidimensionale, bidimensionale(depinde si de liceu). sfatul meu este sa incerci sa inveti la informatica foarte bine si sa intelegi de la inceput daca nu iti va veni foarte greu mai tarziu.si nu e atat de greu pe cat pretind altii ca ewinking. mult succes!

| Vlad93 a răspuns:

Te rup profii e naspa