| Maya_3468 a întrebat:

Am intrat la liceu pe profil real la mate-info[nu intensiv] ce lectii se fac la informatica pe 9a?:] e greu? ce sfaturi imi dati?[FUNDA]

3 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Pai, la inceput o sa-ti predea profu' o lectie despre informatica si societate si alte chestii. oricum n-o sa fie importanta.In clasa a 9a, informatica e o materie relativ usoara, mai ales daca esti la neintensiv.Nu vei face cine-stie-ce calcule matematice grele, nici nu prea faci multe legat de matematica.
La informatica in a 9a, inveti sa scrii programe in pseudocod(==nume pompos pentru "cuvinte din limba romana"). Materia e usoara si lejera, dar daca te lasi "pe tanjala", iti va fi greu pe la sfarsit, si mai ales in clasa a 10a.

PS::Totusi, depinde si cat de pregatit e profesorul =/.

| Larrissa21 a răspuns:

Eu sunt la mate-info intensiv eng si materia la info a fost destul de grea in a 9a mai ales daca nu esti obisnuit cu informatica. Depinde si de ce profa ai, daca e severa sau nu. In orice caz daca muncesti si inveti o sa ti sa para destul de usor happy

| madutza41 a răspuns:

Manualul de informatica de clasa a 9 a e mai subtzire decat o revista happy. Cel putin asa a fost la noi... si eu sunt pe mate info