| geo889 a întrebat:

Am luat pastila de a doua zi, mi-a intarziat luna aceea dar mi-a venit dupa 4 zile, acum este deja luna urm.si trebuia sa imi vina acum... 10zile? Poate intarzia atat de mult pastila? Am avut mereu un ciclu regulat

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii citit prospectul pastilei de a doua zi, inainte sa le iei, ai fii vazut ca are destule efecte negative acea bomba hormonala, inclusiv aceea de a-ti veni aleator data menstruatiei, nepaiputandu-se calcula sau aproxima (pe urmatoarele 6-12 luni): menstra, ovulatia sau perioada fertila.
Ceea ce experimentezi acum, sunt efectele negative ale acestei pastile!

| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul de destabilizare a activitatii hormonale din organism in general persista minim 3-4 luni si din acest motiv dupa folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) urmatoarele cateva (3-4-6) cicluri menstruale sunt de regula dereglate intr-o masura care poate fi mai mica sau mai mare. Depinde in primul rand de sistemul imunitar al femeii, sau altfel spus de NOROCUL sau de GHINIONUL fiecarei femei privind severitatea gradului in care ii este afectata activitatea hormonala pe termen lung.
Lungimea ciclurilor menstruale ca numar de zile, poate sa fie foarte diferit de la o luna la alata/de la un ciclu la altul.
Din acest motiv pentru o perioada minima de 4-6 luni va trebui sa uiti ca ciclul tau menstrual a fost de tipul REGULAT. Din nefericire s-a constatat ca uneori in cazul unor femei, poate sa exista si posibilitatea ca ciclul menstrual sa nu-si mai revina si sa ramana definitiv dereglat. Roaga-te pentru a nu ajunge intr-o asemenea situatie, nedorita si cu totul neplacuta.
Multa sanatate!