| diddlina a întrebat:

Am luat prima pastila de a 2-a zi iar la un sfert de ora am avut un contact sexual neprotejat, acum trebuie sa treaca 12 ore ca sa iau si a 2-a pastila. Este posibil ca sa nu isi faca efectul daca pe prima pastila am luat-o cu un sfert de ora inainte?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu inteleg cum ti-a recomandat ginecologul asa ceva? E greu de zis daca va avea efcet, probabil ca da, dar eu zic sa-ti schimbi ginecologul cat mai repede, fiindca medicul care ti-a recomandat o astfel de adminstrare a unui preparat atat de periculos cum e pilula de a doua zi, are mari probleme.

| pau2009 a răspuns:

Pai e posibil, n-ai altceva de facut decat sa faci un test de sarcina dupa 10-14 zile ca sa nu ai o surpriza apoi, repeta testul(fa 2 teste) ca sa fi sigura, bafta. citeste si pe google

| ionela86 a răspuns:

Atunci cand mergi la farmacie si cumperi "pilula de a doua zi" e LOGIC ca trebuie luata dupa, si nu inaintea contactului sexual. Iar in cutiuta respectiva, este un prospect, pe care trebuie citit inainte de administrarea pastilelor. Acolo ai toate instructiunile pe care trebuie doar sa le citesti si nimic mai mult, dupa iei pastilele exact cum scrie acolo, nu cum te duce pe tine capul.
Vai si amar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pilula de urgență se administrează DUPĂ contactul sexual presupus neprotejat (accidental), nu înainte cu un sfert de oră.
Nu ai citit măcar din curiozitate prospectul lor? Câtă imprudență din partea ta!
Ia și pilula a doua până în 12 ore. Fii mai atentă, se administrează de maxim de 2 ori pe an, nu oricând și oricum. Folosește prezervativul.
Implică-te prin culegerea de informații corecte privind viața sexuală cu bune și cu relele care le oferă din belșug (cărți de specialitate).
Pa, pa.