| anonim_4396 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. am aproape 16 ani si as vrea sa-mi incep viata sexuala. ma simt pregatita, dar am o mica temere de consecinte. iubitul meu vrea sa incepem fara prezerv. si apoi in 2a tura cu prezerv. ce perere aveti? ajutati-ma va rog. fara raspunsuri rautacioase, dau funda pentru. cel mai bun rasp.

Răspuns Câştigător
| ionut7782 a răspuns:

Da sunt uni care raspund corect si alti care isi bat joc si nu ar trebui acceptat asta pe acest site.in fine. daca crezi ca esti pregatita poti sa o faci dar nu accepta fara prezervativ.si nu avea mare incredere in anticonceptionale.anticonceptionalele iti deregleaza corpul.si aceste dereglari te vor speria enorm de mult.adica iti intarzie ciclul menstrual si dureri de burta si mai multe.deci foloseste prezervativul e sfatul meu.totodata te pazesti si de o sarcina ce nu ar fi indicata la varsta ta. daca prietenul te iubeste de ajuns va accepta asta.mare atentie.isi poate da prezervativul jos pentru a isi satisface placerea fara sa vezi.deci ochii mari si atentie mare.tu vei fi cea ce va suferi nu el.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vreti sa incepeti fara prezervativ (desi asa te va durea mult mai tare), trebui sa va faceti intai analizele obligatorii (daca sunteti amandoi virgini: HIV, virus hepatitic B si C, VDRL). Aceste boli care se transmit pe cale sexuala se pot lua si prin instrumentar stomatologic, medical, chirurgical, de manichiura, frizerie, tatuaj. Nimeni in ziua de azi nu mai este atat de nebun incat sa faca sex fara prezervativ fata aceste analize, dat fiind ca HIV si hepatita C sunt atat de frecvente. Daca el si-a inceput viata sexuala mai devreme, mai trebuie sa faca Chlamydia, Ureaplasma (din sange) si HPV (de 2-3 ori din secretie prostatica).
Apoi, trebuie ca tu sa mergi la un medic de planning familial pentru anticonceptionale orale. Dupa cum stii, primul contact sexual are risc maxim de sarcina si tu esti prea mica sa ai un copil acum.
Dupa contactul sexual, va trebui sa te duci in scurt timp la medic (in prima luna). Alege-ti un ginecolog bun, fiuindca va trebui sa nergi la el de doua ori pe an toata viata. Inceperea vietii sexuale la varsta ta creste riscul de cancer de col uterin de 9-10 ori, asa ca tu vei fi nevoita sa ramai dependenta de ginecolog, sa te duci la intervale fixe, de 6 luni, fara abatere.

| Adorable a răspuns:

Cred ca prima data ar trebui sa o faceti cu prezervativ deoarece exista riscuri mai mari de a ramane insarcinata, avand in vedere ca esti virgina. Baietii mai ejaculeaza un lichid seminal care are rolul de lubifriere, dar contine spermatozoizi si poti ramane astfel insarcinata. Utilizand prezervativul, stai fara griji!
O alta solutie ar fi ca tu sa incepi sa iei anticonceptionale, astfel vei fi protejata! Dar totusi, prima data vei simti o durere ingrozitoare daca nu utilizezi prezervativul!

| Tania a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa accepti fara prezervativ chiar daca esti virgina ca poti ramane insarcinata.Plus ca o sa iti faci griji dupa aia daca ai ramas sau nu, iar cu prezervativ nu este nici asa de dureros prima data.
Ai mare grija.happy

| DorelSudoru a răspuns:

Ok facti fara prezervativ de cate ori vreti dar ia tu anticonceptionale...si totul o sa fir bine cred...

| paynehunter a răspuns:

Ce s-a intamplat cu lumea asta, toate fetele isi incep viata sexuala cel tarziu la 16 ani, undele chiar de la 12...eu am 15 ani si n-am nici o treaba, poate o fi educatia...cat despre intrebarea ta,uite aici raspunsul,cum cat urla mai multi hormoni in voi, cu atat creste sansa sa ramai insarcinata, daca faca fara prezervativ.

| annna a răspuns:

Foloseste de la inceput prezervativ si gata...este mult mai bine asawinking

| dianaaa3 a răspuns:

Esti intr-un fel sau altul pregatita, dar te`ai gandit la consecinte daca faci fara prezervativ? Din cate am citit pe site posibilitatea de`a ramane insarcinate este de 90 % din primul act sexual...
Eu tot 16 ani am si la un moment dat eram si eu pregatita si cand am citit pe site ce consecinte pot avea. mai bine nu
Ai girija mare. >big grin

| aurelianmarius a răspuns:

Parerea mea e ca iubitul tau nu vrea de la tine decat sex. Scz de raspuns dar asta deduc eu din intrebarea mea. Sfatul meu e sa nu faci pasul asta inca asteapta macar pana pe la 18 ani ( Chiar daca pari a fi pregatita de fapt nu esti ). Bafta

| patriciaxd a răspuns:

Fata virgina=stramta
obiectu' muncii al tipului poate fi neasteptat de... u know... prea prea pentru dimensiunile virginei
prezervativu=...+LUBRIFIANT
lubrifiant= face obiectu muncii prea prea. mai putin prea prea pentru virgina
mai pe scurt alunecaa mai bine, te doare mai putin. e in interesu tau.

| yyyyy a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine cu... din cate stiu eu. pentru ca poti ramane insarcinata si cred ca nu ai vrea. fundda?

| volgian a răspuns:

In prima tura poate avea niste scurgeri inainte de ejaculare cu lichid seminal care contine spermatozoizi deci exista riscul sa ramai insarcinata. Dar totusi, te-ai gandit si la consecintele spirituale. Adica totusi la 16 ani e cam devreme. Mai gandeste-te.Sa nu-ti para rau dupa.

| volgian a răspuns:

Ai luat o decizie foarte buna happy.

| Lur656i a răspuns:

Va multumesc mult tuturor pentru. raspunsuri.M-am mai gandit si n.o voi mai face deocamdata.

| cris_2039 a răspuns:

Daca ai 16 ani si el vrea sa o faca fara prezervativ inseamna ca ori e prost, ori e prost din doua una e sigur.In primul rind esti minora iar a doua, la 16 ani sa fi mamica iti distrugi toata viata doar pentru 20 de minutwe de sex? Daca esti fata desteapta, gasesti singura raspuns...

| ciucanca41 a răspuns:

Buna.stai si gandeste de o mie de ori, vezi daca merita, si nu o face fara prezervativ este foarte riscant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa'o si din a2a tura fara prezervativ si nu o sa ne mai intrebi ce parere avem. daca ai fi pregatita nu ai avea dubiitongue.si daca ai fi pregatita ai avea incredere in prietenul tau.pe scurt nu esti pregatita si esti speriata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci...daca vrei neaparat prima data sa evzi cum e vino la mine am 13 ani da pun pariu ca o am mai mare decat a iubitului taudar ar trebui sa ii faci laba ca iasa toata sperma si pe urma poti fara grija si fara prezervativ.sau poti sa iei u pastile din acelea

| ANONIMA_3794 a răspuns:

Daca te va pastra n-ai pentru ce sa-ti faci griji. Dar sfatul meu e ca, mai bine cu prezerv. Mai ales prima oara.