| botosel a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor va rog...Deci.am sa incep povestea, eu sunt cu X de aproape 6 luni numai ca ne certam extrem de des, si in ciuda faptului ca ne iubim ne ranim destul de mult prin faze nasoale. Y e prietenul meu cel mai bun si de la o vreme petrecem foarte mult timp impreuna si cred ca am inceput sa ma atasez de el. Am decis sa racesc putin relatia cu Y ca sa nu ma atasez mai mult de el.insa fara efect. Am decis acum 2 zile sa ii zic chestia asta si el mi-a spus doar sa fac ce simt si sa gandesc in afara cutii. Dar am senzatia ca il pierd ca prieten si nu pot suporta asta, pentru ca el este poate unul dintre cele mai importante persoane din viata mea, m-a ajutat enorm prin felul lui de-a fi si pur si simplu e un om extraordinar.Eu nu vreau sa ranesc pe nimeni si nu pot gandi egoist sa fac ce e mai bine pentru mine, ci ce e mai bine pentru ei.deci.ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, gandeste-te bine si ia decizia care ti se pare tie cea mai corecta; trebuie sa te gandesti bine sa nu iti para rau apoi. Pune in calcul tot si alege, fa ceea ce simti mereu!

1 răspuns:
| Crisu_8081 a răspuns:

Daca alergi dupa 2 iepuri s-ar putea sa nu prinzi nici unul.Ai probleme cu X si te refugiezi in prietenia cu Y. X este prietenul tau, Y amicul tau...sau,cel putin, asta am inteles eu. Daca zici ca il iubesti pe X, vorbeste cu el si vezi daca se poate repara ceva in relatia voastra pentru ca pana acum, se pare, ca numai Y stie ce gandesti tu. Poate ca te-ai indragostit de Y, dar gandeste-te ca un iubit iti poti gasi oricand, insa un prieten adevarat mult mai greu.In locul tau, as sta deoparte de Y o perioada pentru a clarifica situatia cu X, apoi as relua legatura cu Y sa vad daca simt ceva pentru el si daca poate iesi ceva frumos din povestea asta sau ramanem decat buni prieteni.Este alegerea ta si pune-te pe primul loc, pentru ca altfel risti chiar tu sa suferi mai mult decat astia 2 la un loc.